Kłodzko
Gotycki most nad Młynówką

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Most gotycki w Kłodzku porównywany bywa do Mostu Karola w Pradze. To porównanie jest zdecydowanie na wyrost, bo tamten jest większy i potężniejszy. Ten – raczej niewielki. Jednak mają wspólne cechy: oba są stare, oba kamienne, oba gotyckie, oba przyozdobione barokowymi rzeźbami.
Kłodzki most przewieszony jest nad rzeką Młynówką (praski – nad Wełtawą). Łączy wyspę Piasek ze Starym Miastem. Gdy go zbudowano, był ważnym elementem jednej z głównych dróg komunikacyjnych. Dziś jest zamknięty dla ruchu kołowego, prowadzi przezeń deptak turystyczny.
Budowę mostu datuje się na drugą połowę XIII wieku. Ma on czteroprzęsłową łukową konstrukcję opartą na dwu przyczółkach i trzech filarach. Zbudowany jest z piaskowcowych ciosów. Ma długość 52 m i szerokość 4 m. Na masywnych kamiennych balustradach stoją posągi przedstawiające: Trójcę Świętą i Ukoronowanie NMP, św. Jana Nepomucena, Ukrzyżowanie, św. Franciszka Ksawerego, św. Wacława i Pietę. Figury ustawiono tu w XVIII wieku, tylko Pieta jest o sto lat starsza, stanęła w 1655 roku. Rzeźba ta znajduje się na zachodniej balustradzie mostu na największym filarze, przygotowanym pod budowę kaplicy (która nigdy nie powstała) i dodatkowym cokole. Wykonana została z piaskowca przez nieznanego artystę. Wszystkie figury ufundowali bogaci mieszczanie.W przeszłości na końcach mostu stały bramy mostowe: Górna i Dolna, rozebrano je jednak w drugiej połowie XIX wieku.
Warto wiedzieć
Przeprawa nazywana była mostem na jajach. Nazwa wzięła się od zaprawy z białka jaj kurzych, wapna i piasku.
Dodaj komentarz