Szczeliniec Wielki
Szczyt spękany i szczelin pełen
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Szczeliniec Wielki ma wysokość 919 m n.p.m. Jest to najwyższy i najczęściej odwiedzany przez turystów szczyt Gór Stołowych.
Ponad Karłowem wznosi się na ok. 150 metrów. Z daleka wygląda jak góra ze ściętym wierzchołkiem albo jak wysoki las.
Bo płaskie jak stół
Spękane piaskowce utworzyły oryginalnie ukształtowane twory skalne, z których wiele posiada własne nazwy. Szczyt Szczelińca jest płaskim płaskowyżem o długości około 600 metrów i szerokości około 300 metrów. Ta płaska powierzchnia zwana jest stoliwem. Nazwa pochodzi od blatu stołu, dlatego wszystkie góry na świecie mające podobną rzeźbę nazwane zostały górami stołowymi. Najsłynniejsze, oprócz naszych Gór Stołowych na polsko-czeskim pograniczu, są góry w RPA, Australii, Afryce Północnej i USA.
Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała, popękana i od tego pochodzi jego nazwa. A góra wciąż pracuje. Warstwy piaskowca nadal rozsuwają się, co powoduje że takie skałki jak Małpolud w przyszłości runą w dół.
W spękanych skałach
Wiele skał na zboczu tworzy labirynt ciasnych, różnej głębokości szczelin i przejść. W centrum wznoszą się skały o urozmaiconych kształtach i wysokości około 10 metrów. Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada, są też Wielbłąd, Kaczęta, Głowa księżniczki Emilii. W północnej części dolnego poziomu znajdują się najgłębsze i najciekawsze szczeliny z Diabelską Kuchnią i Piekiełkiem.
Szczeliniec Wielki jest rezerwatem krajobrazowo-przyrodniczym o powierzchni ok. 50 ha. Z punktów widokowych roztaczają się panoramy obejmujące większość pasm polskich i czeskich Sudetów. Na szczyt Szczelińca prowadzą kamienne schody liczące 680 stopni. Zbudowane zostały na przełomie XVIII i XIX wieku przez niejakiego Franciszka Pabla. Z pewnymi przeróbkami służą one turystom do dziś.
Szczeliniec Mały położony jest na południowy wschód od Szczelińca Wielkiego, oddzielony przełęczą ale nie jest udostępniony turystom.
Szosą Stu Zakrętów
W kierunku Szczelińca najlepiej wyruszyć od strony miasta Radkowa, w którym znajduje się kilka zabytków: ratusz, pozostałości murów obronnych, młyn wodny i kilka kamienic, a u podnóża Gór Stołowych – sztuczny zbiornik Zalew Radkowski. Na brzegu jest sporo domków kempingowych o różnym standardzie a w pobliżu restauracja i agroturystyka.
Z Radkowa w Góry Stołowe prowadzi droga zbudowana w roku 1870. Ze względu na swój charakter nazwana jest Szosą Stu Zakrętów. Ma ok. 23 km długości i biegnie z Radkowa do Kudowy Zdroju osiągając najwyższy punkt – 780 m n.p.m. w Karłowie.
W schronisku
Obok trasy turystycznej zwanej Skalnym Labiryntem znajduje się schronisko „Na Szczelińcu” należące do PTTK ale obecnie jest dzierżawione od roku 2008 przez firmę MPS Maciej Sokołowski. Schronisko zbudowano w roku 1846, po remoncie w roku 2006 udostępnia gastronomię i noclegi. Szczeliniec Wielki i Skalny Labirynt odwiedza około 300 tys. turystów rocznie.
Schronisko znajduje się w miejscu gdzie nie dochodzi żadna droga i nie dojedzie żadne auto. Ale jest winda którą wciąga się zaopatrzenie dla schroniska. Ceny produktów są wyższe niż w Radkowie czy Karłowie.
Warto wiedzieć
* Wyznaczona na szczycie Szczelińca Wielkiego trasa turystyczna pozwala podziwiać wiele formacji skalnych i głębokich szczelin. Ciekawe widoki zobaczymy z Tarasów Południowych. Na Szczelińcu Wielkim znajdują się również jaskinie. Największymi są Jedynka o długości 230 m i jaskinia w Jagodowym Wąwozie o długości 95 m. Ozdobą szczytu jest formacja skalna zwana Głową Olbrzyma.
* Na Szczeliniec Wielki można dotrzeć kilkoma trasami. Było nas ośmioro w tym dwójka małych dzieciaków. Wspinaliśmy się w górę podziwiając drzewa które rosły na skałach obejmując je korzeniami. Końce korzeni były w ziemi. Obecnie Park Narodowy Gór Stołowych ograniczył trasy zwiedzania – jest tylko jedna trasa jednokierunkowa w kierunku Karłowa.
Schronisko na Szczelińcu Wielkim .