Góry Bardzkie
Szeroka kontra Kłodzka Góra
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Szeroka Góra zwana też po prostu Szeroką (dawniej Glatzer Berg, 766 m n.p.m.) jest chyba najbardziej niewyrazistym z 28 szczytów, jakie składają się na Koronę Gór Polskich.
To, według najnowszych pomiarów, najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Wyższy od sąsiedniej Kłodzkiej Góry (757 m n.p.m.), która nadal, zamiast Szerokiej, występuje w wykazach szczytów do Korony. Wyższy też od pobliskiej Ostrej Góry (752 m n.p.m.), która uważana była za najwyższą w tym paśmie do połowy XX w. Wszystkie one znajdują się w Grzbiecie Wschodnim Gór Bardzkich.
Szczyt jest, a jakby go nie było
Szeroka Góra nie ma wyraźnie zaznaczonego wierzchołka. To płaska rozległa wypustka na wschód z głównego grzbietu, o łagodnie zarysowanej kopule szczytowej z kulminacją trudno rozpoznawalną w terenie i stromych zboczach. Że to tu, poznać można po zawieszonym na drzewie talerzu anteny satelitarnej z odpowiednim napisem, jest też znak geodezyjny. I tyle. Dokoła las świerkowo-bukowy, żadnych widoków.
Od Kłodzkiej Góry Szeroką oddziela przełęcz pod Kłodzką Górą. To bardzo blisko szczytu. Znajduje się tu węzeł szlaków. Niebieski prowadzi z Barda Śląskiego do Przełęczy Kłodzkiej oddzielającej Góry Bardzkie od Złotych. Żółty zaś wiedzie z Kłodzka przez Kłodzką Górę i tu kończy swój bieg. Na Szeroką nie prowadzi żaden szlak, tylko ścieżka. Z przełęczy to ok. 10 min.
Do niedawna najwyższa
Kłodzka Góra (dawniej Glatzenkoppe), do niedawna uznawana za najwyższy szczyt Gór Bardzkich, jest zdecydowanie bardziej wyrazista. Jest zwornikiem rozrogu Grzbietu Wschodniego tego pasma, z którego pomniejsze grzbiety rozchodzą się w cztery strony świata. Na wschód ten na Szeroką, na północ przez Ostrą Górę do Barda, na południowy zachód przez Jedlak do Kłodzka i na południe przez Grodzisko do Przełęczy Kłodzkiej. Na polanie szczytowej latem 2020 r. wybudowano metalową wieżę widokową. W sierpniu trwały jeszcze ostatnie prace. Wieża wysoka jest na 34,5 m, a najwyższy taras widokowy znajduje się na wysokości 30,5 m. Nie wlazłam, bo była jeszcze nieczynna. Ale już jest.
Kiedyś najpopularniejsza
Kilka słów należy się też Ostrej Górze (dawniej Königshainer Spitzberg). Ma ona wyraźnie zaznaczoną kulminację i dlatego bardzo długo, nawet jeszcze po włączeniu tych obszarów do Polski po II wojnie, uchodziła za najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Za czasów niemieckich była popularnym celem wycieczek z Kłodzka a miejscowe towarzystwo górskie w końcu XIX w wzniosło tu drewnianą 17-metrową wieżę widokową. Nieco później poniżej szczytu zbudowano letnią restaurację, którą szybko rozbudowano w całoroczne schronisko – Hubertusbaude. Po wojnie schroniska nie otwarto i popadło w ruinę, wieża stała jeszcze w latach 50. nim spotkał ją taki sam los. Do Ostrej Góry jednak nie doszliśmy.
Nasza trasa
Na zdobywanie obu najwyższych szczytów Gór Bardzkich wystartowaliśmy z Przełęczy Kłodzkiej (483 m n.p.m.). Roztacza się stąd ciekawa panorama Kotliny Kłodzkiej i Gór Złotych. Znajduje się tu wygodny parking, jest przystanek autobusowy przy drodze nr 43 z Kłodzka do Złotego Stoku. W stronę tam, poszliśmy niebieskim szlakiem który wiedzie prawie cały czas grzbietem głównym, ale nie jest czytelnie wytyczony. Znaków jak na lekarstwo.
Jest sporo ostrych podejść, idziemy to w górę to w dół, aż dochodzimy do przełęczy pod Kłodzką Górą. Stąd w prawo na Szeroką, powrót, w lewo na Kłodzką Górę. Na parking wracamy długą i trochę monotonną stokówką. Przy niej prowizoryczne drogowskazy „do wieży widokowej”. To łagodniejszy wariant podejścia na Kłodzką Górę. Wraz z odpoczynkami spacer zajął nam niespełna trzy godziny.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
<div style=”max-width:600px;overflow:hidden;margin:0 auto;min-width:300px;”><iframe src=”https://mapa-turystyczna.pl/map/widget/route/h1l0p1/hqxa.html” height=”680″ frameborder=”0″ style=”width:100%;border:0;”></iframe><a href=”https://mapa-turystyczna.pl/route/hqxa?utm_source=external_web&utm_medium=widget&utm_campaign=route_widget” target=”_blank” style=”color:#999;padding:7px 0;font-size: 13px;font-family:Roboto,Arial,sans-serif;display: inline-block;”>Trasa: Przełęcz Kłodzka – Przełęcz Kłodzka | mapa-turystyczna.pl</a></div>
Dodaj komentarz