Bobowa
Tu koronki robi się od zawsze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Misterne koronki z Bobowej, a także serwety, obrusy, narzuty, gobeliny, kilimy, to nie tylko ładne ozdoby, lecz także oryginalne prezenty. Zamówić można koronkowe ozdoby bluzek, sukienek czy szale, chusty, koronkowe elementy ubioru lub całe ubrania.
W miasteczku Bobowa odbywają się chyba jedyne w Polsce pokazy koronkowej mody. A jeśli komuś zamarzy się koronkowa biżuteria czy obraz, artystki potrafią je zrobić. Można wybrać gotowy wzór (jeden z 2 tys.) lub zaproponować własny, nawet w postaci napisu czy znaku firmowego.
Koronki w Bobowej robi się od zawsze. Zwyczaj przechodzi z pokolenia na pokolenie. Obecnie jest ok. 30 koronczarek. Kiedyś zawodu uczono w szkole, teraz pozostały tylko zajęcia w domu kultury. Bobowskie koronki robione są metodą klockową. Okrągłe drewniane klocki, na które nawinięta jest lniana nitka, przekłada się i zaczepia o szpilki wpięte w wałek z rozrysowanym na nim wzorem. Metodę tę sprowadziła do Polski królowa Bona. Gotowe koronki można oglądać w Muzeum Koronki Klockowej. Jest tam stała wystawa, odbywają się pokazy wyrobu, a sklep ? oferuje sprzedaż.
Co roku ? w pierwszym tygodniu października ? organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Jest okazją do prezentacji własnych wyrobów, kiermaszu, warsztatów dla początkujących, od niedawna odbywają się pokazy koronkowej mody. Na festiwal przyjeżdżają koronczarki z Austrii, Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Estonii, Rosji, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii, a bywa że i Kanady. Festiwal sprzyja współpracy pomiędzy małymi społecznościami lokalnymi z różnych części Europy, jest też promocją regionu na arenie międzynarodowej.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o koronczarkach z Bobowej w naszym portalu
Dodaj komentarz