Ulm
Miejska konstytucja działa do dziś

W roku 1397 podpisano tu Grosser Schwörbrief – Wielki List Przysięgi – konstytucję miejską, jedną z pierwszych w świecie. Ten stary dokument jest nadal podstawą zwyczaju publicznego rozliczania się władz miejskich z ich działalności wobec mieszkańców.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Ulm. Miejska konstytucja działa do dziś
21 lipca każdego roku obchodzi się tu rocznicę podpisania Grosser Schwörbrief. Nadburmistrz składa wówczas z balkonu Schwörhaus ? Domu Przysięgi, zgromadzonym na placu mieszkańcom sprawozdanie z działalności i potwierdza przysięgą, że nadal będzie działał zgodnie z prawem i interesami miasta.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Obowiązki władza respektuje do dziś

21 lipca każdego roku obchodzi się w nim rocznicę podpisania Grosser Schwörbrief. Nadburmistrz składa wówczas z balkonu Schwörhaus ? Domu Przysięgi, zgromadzonym na placu mieszkańcom sprawozdanie z działalności i potwierdza przysięgą, że nadal będzie działał zgodnie z prawem i interesami miasta. A po południu odbywa się sławna ?Nabada? – festiwal na wodach Dunaju. Jest to tylko jedna z ciekawych imprez organizowanych w Ulm, mieście zniszczonym w końcowym okresie II wojny światowej w 80 proc. przez alianckie naloty. Ocalała wówczas katedra, trochę innych zabytków oraz większość, sięgającej, jeżeli chodzi o zachowane domy, XIII wieku, dzielnicy rybaków i garbarzy. Miasto zostało jednak wspaniale odbudowane, chociaż w miejscu licznych zabytkowych budowli wzniesiono także nowoczesne.

Tradycje naukowe i nauka współczesna

Równocześnie rozwinął się tutejszy przemysł, powstały też uczelnie – wśród nich otwarty w 1967 roku Uniwersytet, placówki naukowe i naukowo-badawcze. Prowadzi się tu m.in. badania w zakresie zastosowania techniki  laserowej w medycynie, technologii testów diabetologicznych, dynamicznej kontroli wytrzymałości materiałów, nowoczesnych technologii przemysłowych, wykorzystania energii słonecznej, informatyki itp. Pracuje centrum badawcze Daimlera-Benza i inne placówki. Bo Ulm ma także doskonałe tradycje naukowe i techniczne. Tu urodził się sławny fizyk-noblista Albert Einstein, działali inni uczeni. Astronom i matematyk Johannes Kepler w Ulmie opracował m.in. sławne Tabulae Rudolfinae ? tablice ruchu planet. Związki z miastem lub jego okolicami mieli także chemik i technolog Carl Bosch oraz konstruktor i przemysłowiec, twórca benzynowego silnika spalinowego Gottlieb Daimler. Koło Ulm po raz pierwszy podjęto na skalę przemysłową produkcję cementu. Przykłady, także z innych dziedzin, można mnożyć. Np. w 1641 roku, powstał tu pierwszy w Niemczech teatr miejski. Zaś na początku XIX wieku ?Szwabski Ikar?  ? krawiec Albrecht Berblinger na skonstruowanej przez siebie z fiszbinu i jedwabiu rodzaju lotni, przelatywał w powietrzu do 200 metrów.

Baza turystyczna jest tu solidna

Samych hoteli doliczyłem się w centrum Ulm i Neu-Ulm, bo stanowią one jeden organizm miejski ? blisko 30, a poza nim jeszcze ponad 50 winiarni, kawiarni, cukierni itp. Restauracji, gospód, piwiarni są też grube dziesiątki. Ale jest tu co oglądać. Nie tylko piękne miasto, ale także – m.in. galerię sztuki z wieloma cennymi eksponatami – od rzeźb i obrazów średniowiecznych ? po dzieła Kandinskyego, Klee, Legera, Picassa i innych. Muzea: przyrodnicze, regionalne, archeologiczne, chleba – ściślej młynarstwa i piekarstwa. Ponadto akwarium i ?dom tropikalny?  z licznymi okazami flory i fauny. A w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Ulm zasługują na zwiedzenie również liczne klasztory, kościoły, pałace, pomniki przyrody.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij