Turaida
Zamek i legenda z polskim wątkiem

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jakubowski próbował ją zdobyć, ale natrafił na opór dziewczyny. Róża z Turaidy, broniąc się, zapewniła go, że ma na sobie magiczny szal, który zapewnia bezpieczeństwo każdemu, kto go nosi. I obiecała ofiarować go napalonemu zalotnikowi, o ile da jej spokój. Zaproponowała też, aby spróbował ją przebić mieczem (w innej wersji zrobił to w desperacji po odrzuceniu jego umizgów), aby przekonać się o mocy tego szala. Oficer sięgnął po broń, dziewczyna padła martwa. A ukochany Wiktor własnymi rękoma złożył ją do grobu koło kościoła. Jak było naprawdę, nigdy już się chyba nie dowiemy. Ale legenda ta przyciąga nie tylko turystów, ale i miłośników muzyki. W maju na terenie zamku odbywają się bowiem spektakle teatralne i koncerty, w lipcu zaś ?Festiwal Róży?.
Dwadzieścia punktów na mapie
Do zamku wchodzi się obok wieży w dawnych murach obronnych. Na jego planie oznaczono i opisano w czterech językach 20 obiektów i miejsc wartych uwagi. Większość z nich, to rekonstrukcje na podstawie wykopalisk i opisów. Dużym powodzeniem cieszy się główna i najwyższa, 38-metrowa wieża zamkowa, z góry której oglądać można cały teren zamkowy i jego okolice. Trzeba jednak najpierw pokonać, co odradzam ludziom z klaustrofobią, mnóstwo kamiennych schodów w wąskim na około pół metra i niskim, około 1,5 m, przejściu.
Zamkowe muzeum
Zamek odbudowywano stopniowo. Najpierw, w końcu lat 50. XX w., zrekonstruowano jego część zachodnią i częściowo Basztę Półokrągłą. Następnie, w latach 80. Basztę Południową, w której znajdowała się rezydencja biskupów, łącząc ją następnie, przez wzniesienie murów na ich odsłoniętych przez archeologów fundamentach, z częścią zachodnią. W latach 90. zaś częściowo, do wysokości trzech metrów, część wschodnią. W planach są podobno kolejne odbudowy, ale chodząc po terenie zamkowym nie zauważyłem przygotowań. W dużej sali na parterze czynne jest natomiast muzeum. Można w nim obejrzeć replikę średniowiecznej zbroi, ładnie wyeksponowane znaleziska archeologiczne, powiększenia malowideł oraz kopie starych dokumentów i tekstów.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Kompleks zamkowy
- o zamku Sigulda w naszym portalu
Dodaj komentarz