Oravice
Turystyczna osada pod Tatrami

To mała miejscowość pod Tatrami. Dziś już jest dość gęsto… wiele tu pensjonatów, jest duży i dobrze zagospodarowany autokemping z domkami oraz duże schronisko – „Chata Oravice”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Oravice. Turystyczna osada pod Tatrami
Choć pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1371 roku, nigdy jednak się ona nie rozrosła.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Pierwsi turyści u słynnego leśnika

Pierwszymi turystami w Oravicach byli Polacy. Kazimierz Łapczyński dotarł tutaj w 1862 roku. Korzystał z gościnności miejscowego leśnika Antoniego Kocyana. O tej postaci wspominałam w tekstach zakopiańskich. Kocyan pochodził z Makowa Podhalańskiego. Początkowo pracował w zarządzie lasów dóbr Homolacsów w Zakopanem. Był też leśniczym w Dolinie Kościeliskiej. W ltach 1870-87 żył i pracował w orawickich lasach. Był doskonałym znawcą przyrody tatrzańskiej i dobrym preparatorem. Wykonane przez niego eksponaty zoologiczne znajdują się w wielu muzeach. Znajdziemy je w Budapeszcie, Krakowie, Popradzie. Duży zbiór ptaków i ssaków kupiło w 1888 roku Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Antoni Kocyan był też założycielem zbiorów przyrodniczych Muzeum Orawskiego na Zamku Orawskim. Kocyan miał w Oravicy leśniczówkę w stylu zakopiańskim. Leśniczówka gościła wielu znanych Polaków: Tytusa Chałubińskiego, Ks. Józefa Stolarczyka, Walerego Eliasza, Wojciecha Kossaka, Helenę Modrzejewską? Kocyana odwiedzali ludzie nauki, przyrodnicy i ornitolodzy. Utrzymywał on stałe kontakty z uniwersytetami w Warszawie, Budapeszcie, Wiedniu. W 1948 roku stara leśniczówka spłonęła. W jej miejsce zbudowano nową. W 1966 roku, w pięćdziesiątą rocznicę śmierci Kocyana umieszczono tablicę pamiątkową. Nie udało mi się tego miejsca odnaleźć, a miejscowi nic na ten temat nie wiedzą. Może innym razem  tam trafię.

Dawna i nowa baza noclegowa

W okresie międzywojennym przybywało tu sporo letników, których przyciągały ciepłe źródła Jaszczurzycy (Jašteričie) pod Osobitą. Spory ruch zaczął się w 1930 roku. Były już wtedy pokoje gościnne, a znakomita słowacka kuchnia znajdowała się w prywatnej gospodzie ?U Sivoňa?. Z czasem zaczęto budować coraz więcej domów dla gości. Rozwój turystyki zahamowała wojna. W 1945 roku w Oravicach przez 9 tygodni znajdował się front. Osada została spalona. Bardzo zniszczono pobliską wieś Vitanową, która była zabudowana chatami regionalnymi.  Dziś już jest dość gęsto? wiele tu pensjonatów, jest duży i dobrze zagospodarowany autokemping z domkami oraz duże schronisko ? ?Chata Oravice?. Pierwsze wybudowano w 1931 roku. Miało jedną izbę i 15 miejsc noclegowych. W 1948 roku powstało duże schronisko na 100 miejsc noclegowych.

Warto wiedzieć

* Przez Oravice przebiega nowa droga łącząca Zakopane (przez Chochołów i Vitanovą) z Zubercem i Liptowskim Mikulaszem.
* Dziś największą atrakcją Oravic są dwa kompleksy basenów termalnych.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 7 lipca 2013; Aktualizacja 3 lipca 2018;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!