Ankershagen
W domu rodzinnym odkrywcy Troi
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Niewielka wioska Ankershagen znajduje się niedaleko miasteczka Waren położonego nad jeziorem Müritz w Meklemburgii – Pomorzu Przednim.
To w Ankershagen znajduje się Muzeum Heinricha Schliemanna, uznawanego za odkrywcę Troi. Człowieka o bardzo bogatym życiorysie zawodowym, handlowca, multimilionera, samouka archeologa, poliglotę i kosmopolitę. Muzeum mieści się w domu rodzinnym, w którym Schliemann spędził lata dzieciństwa.
Co znajdziemy w muzeum
Obecna muzealna wystawa powstała w 2019 r. Wykorzystuje multimedialne możliwości pokazując życie Heinricha Schliemanna w wielu aspektach i etapach jego życia, w zaaranżowanych tematycznie dziesięciu pokojach domu. Pokazano dokumenty osobiste, rozmaite zdjęcia, wpisy do pamiętników, cytaty prezentowane na plakatach. Są w muzeum, zamknięte w gablotach oryginały i kopie skarbów „wykopanych” przez Schliemanna na wzgórzu w Hissarlik i na Peloponezie w Mykenach.
Do 1945 r. skarby Troi – tzw. skarb Priama, jak nazwał je odkrywca – oraz skarby pochodzące z Myken (m.in. maska Agamemnona) znajdowały się w berlińskim muzeum, po czym zniknęły. Odnalazły się w Moskwie, w Muzeum Puszkina. Wywiezione przez Armię Czerwoną stanowiły dla Rosjan formę rekompensaty za wojenne straty kultury rosyjskiej. Po 1990 r. do Berlina zjechały kopie najcenniejszych skarbów.
O swoim życiu pisał Heinrich Schliemann w autobiografii (niektórzy uważają, że trochę w niej zmyślał) oraz w setkach listów pisanych w różnych językach, w dziennikach czy szkicach. Te źródła wykorzystało muzeum w Ankershagen. Spuścizna Heinricha Schliemanna znajduje się w Atenach, w bibliotece należącej do Amerykańskiej Szkoły Studiów Klasycznych i jest powszechnie dostępna.
Oprócz budynku muzealnego na przyległym terenie stanął „koń trojański” wysoki na 6 m i długi na 10 m. Drewniany koń symbolizuje upadek Troi. Powstał w 1996 r. Obecnie oryginał ze względu na pogodowe uwarunkowania zastąpiono repliką z 2019 r. Wokół terenu muzealnego rozciąga się malowniczy park. Obok, na cmentarzu przy XIII.wiecznym kamiennym kościele znajduje się grób matki Heinricha Schliemanna – Luizy.
Od trudnego dzieciństwa po wielkie bogactwo
Heinrich Schliemann urodził się w Neubukow, noszącym teraz przydomek Schliemannstadt, w 1822 r. Był jednym z pięciorga dzieci ubogiego pastora, który w Ankershagen objął parafię. Po śmierci matki w 1831 r. wychowywał się w domu wuja, również pastora, którego – podobnie jak ojca – nie było stać na opłacenie czesnego i zapewnienie mu dobrej szkoły.
Tak wygląda grobowiec Heinricha Schliemanna na Pierwszym Cmentarzu Ateńskim