Berlin
Wachturm, czyli wieża przy Murze

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zachowane odcinki Muru Berlińskiego są – wbrew pozorom – dość liczne, w mniej lub bardziej zwartych fragmentach znajdują się na całym dawnym przebiegu dzielącej miasto granicy. Natomiast z 302 wież strażniczych pozostało tylko 5. Jedna z nich stoi w samym centrum miasta.
Znajduje się ona przy Erna-Berger-Strasse 7 w pobliżu Placu Poczdamskiego (Potsdamer Platz) i na zapleczu Placu Lipskiego (Leipziger Platz). Mur przebiegał tu wzdłuż głównej Stresemannstraße. Z powodu prac budowlanych wieżę przesunięto o kilka metrów z miejsca, w którym stała. Zachowano ją jednak, nie zniszczono. A to za sprawą pasjonata, który ja kupił, wyremontował i udostępnia zwiedzającym. Jörg Moser-Metius urodził się w Niemczech Zachodnich, przeniósł się do Berlina Zachodniego w 1974 roku. Widział, jak rozbierano Mur Berliński w listopadzie 1989 roku.
Takich wież było wzdłuż muru 200. Nosiły symbol BT-6, a budowano je do 1966 roku. Oddalone były od siebie o 250-300 metrów, dzieliła je zatem odległość, którą łatwo było ogarnąć kałasznikowem. Strażnica określana była mianem panoramicznej. Na smukłej nodze, we wnętrzu której prowadziły wąskie schody, na wysokości trzeciego pietra stoi ośmiościenna klatka (w każdej ścianie okno) dla strażników o powierzchni 2 m kw. Na trzy zmiany, przez cała dobę, dwu uzbrojonych żołnierzy NRD czuwało tu stojąc plecami do siebie. Jeden patrzył na wschód, drugi na stronę wroga. Mieli rozkaz strzelać do wszystkich, którzy zbliżyliby się do muru.
Dziś wieża jest dostępna do zwiedzania codziennie (oprócz dni deszczowych) od godz. 14 do 18. Bilet kosztuje 3,5 euro. Jej renowacja być w przyszłości elementem większego projektu „historycznej ścieżki” dla turystów.
Warto wiedzieć
Oprócz tej przetrwały jeszcze wieże (po niemiecku – Wachturm):
* w Treptower Park – znajduje się tam Muzeum Sztuki Zabronionej,
* na Kieler Straße – znajduje się na niej tablica upamiętniająca (a wewnatrz i izba pamięci) Güntera Litfina, jednej z pierwszych ofiar muru – o niej napiszę osobno.
* w Henningsdorf na północnych przedmieściach Berlina (znajduje się tutaj Ciągła wystawa na temat historii urządzeń granicznych między państwami niemieckimi),
* przy Hohen-Neuendorf – znajduje się w zalesionym pasie po dawnej granicy.
Dodaj komentarz