Praga
Wędrówki po mieście z Karolem IV
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Rok 1348: rok uniwersytetu i Nowego Miasta
Wyjątkowo udany i owocny w życiu Karola IV rok 1348 odnotowano we wszystkich czeskich podręcznikach do historii. W marcu Karol IV rozpoczął budowę praskiego Nowego Miasta, którego centralnym punktem stał się dzisiejszy plac Karola, następnie założył zamek Karlštejn i klasztor benedyktyński, znany także pod nazwą Na Slovanech lub Emauzy. W kwietniu 1348 r. powstała Praska Szkoła Wyższa, pierwszy uniwersytet w Europie Środkowej, noszący obecnie imię założyciela: Uniwersytet Karola. W sercu największego kompleksu na Starym Mieście znajduje się Karolinum, najstarsze, zachowane kolegium uniwersyteckie. W największej auli odbywają się uroczystości wręczenia dyplomów i różnego rodzaju zgromadzenia. Obiekty Karolinum otwierają podwoje także w czasie wystaw i koncertów. Epokę Karola IV przypomina również przepiękny gotycki wykusz, wystający z budynku na rogu rynku Ovocný trh i ulicy Železná.
Zamek Praski i katedra św. Wita
Dzięki Karolowi IV na Praskim Zamku odbudowano dawny pałac królewski. Wraz z budowniczymi, Mateuszem z Arras i Piotrem Parlerem, przyczynił się do wybudowania katedry św. Wita, która w dziejach praskiej architektury symbolizuje okres szczytowego gotyku. Król wybudował także nowy grobowiec królewski i sprowadził do niego szczątki czeskich władców i hierarchów kościelnych. Za serce i duszę katedry uważana jest kaplica św. Wacława. Na drzwiach osadzonych w portalu północnym widoczna jest obręcz z brązu, którą święty Wacław chwycił rzekomo tuż przed śmiercią. Drzwi w południowo-zachodnim narożniku kaplicy prowadzą do skarbca koronnego, w którym przechowywane są czeskie insygnia koronacyjne.
Najjaśniejszy Pan w ujeżdżalni Wallensteina
Karola IV, wyjątkową postać dziejów politycznych i kulturalnych Europy, człowieka, który potrafił w pełni wykorzystać sztukę i architekturę do promocji cesarskiego majestatu, przedstawi bawarsko-czeska wystawa z okazji 700. rocznicy narodzin władcy, zorganizowana przy współpracy z Galerią Narodową. Wystawę można zwiedzać od połowy maja do końca września 2016 r. w Ujeżdżalni Wallensteina w dzielnicy Mała Strana.
Warto wiedzieć
Uroczystości rocznicowe przygotowywane są także w Karlowych Warach, słynnym uzdrowisku założonym przez Karola IV. Ponadto na terenie Republiki Czeskiej prezentowana będzie wędrowna wystawa mistrzowskich replik czeskich insygniów koronacyjnych.
Szlakiem Karola IV – niezwykła gra miejska w Pradze
W tym roku Czesi obchodzą siedemsetną rocznicę narodzin wielkiego władcy, Karola IV. Niewielu władców cieszy się tak wielką popularnością, jak Karol IV Luksemburski w Czechach. Jego autorytet nie słabnie, pomimo że od jego śmierci minęło już ponad 600 lat. Karol IV (1316-1378) był cesarzem rzymskim oraz jedenastym królem czeskim.
Postać Karola IV jest przypomniana za pośrednictwem różnych wystaw, konferencji naukowych i spotkań międzynarodowych poświęconych muzyce charakterystycznej dla epoki Karola IV. Wiele wydarzeń odbywa się w Pradze, ale Karol IV jest wspominany także w innych miastach oraz za granicą.
Turystom odwiedzającym Pragę polecamy udział w ciekawej grze miejskiej Królewskie Misterium. Uczestnicy mogą zabawić się w prawdziwych detektywów ? łamać szyfry i odkrywać tajemnicze symbole! Gra miejska zaprowadzi nas śladami największego króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV w tajemnicze zaułki Nowego Miasta praskiego. Polecamy!
Więcej informacji: http://www.czechtourism.com/pl/n/royal-mysteries-game-charles , http://trails.cryptomania.cz/royal-mysteries
Most Karola , jedna z większych atrakcji Pragi czeskiej .
Rzeźby z mostu Karola .
Brama wejściowa na Most Karola od strony Starego Miasta .
Brama wejściowa na Most Karola od strony Starego Miasta
z opisanymi rzeźbami w artykule .