Zawiercie
Wewnatrz kryształowej huty

Zwiedzający hutę, zgłębią tajniki topienia i formowania szkła oraz zdobienia i polerowania, nadającego wyrobom niepowtarzalny kształt i blask. Zobaczą narzędzia stosowane są przy ręcznym formowaniu (dmuchaniu) wyrobów kryształowych, automatyczną linię formowania szklanek i kieliszków...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Huta Szkła Zawiercie
Zawiercie. Wewnatrz kryształowej huty
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Pod nazwą Kryształowa Huta kryje się nowy pomysł na promowania Huty Szkła i miasta Zawiercie.

W planach właścicieli huty jest przyłączenie zakładu do grupy obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Szlak ten tworzą obiekty, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej. Do takich zakładów należy Huta Zawiercie, której tradycja liczy ponad 125 lat.

Zwiedzający zakład, zgłębią tajniki topienia i formowania szkła oraz  zdobienia i polerowania, nadającego wyrobom niepowtarzalny kształt i blask. Zobaczą  narzędzia stosowane są przy ręcznym formowaniu (dmuchaniu) wyrobów kryształowych, automatyczną linię formowania szklanek i kieliszków oraz pracę automatu zdobniczego. Przyjrzą się procesowi ręcznego zdobienia wyrobów kryształowych, usłyszą  w  jaki sposób wydobywa się z kryształu blask. Będą mogli zadać pytania na tematy związane z produkcją wyrobów kryształowych. Odwiedzą też ekspozycję wyrobów ze szkła kryształowego i nie tylko, produkowanego przez zakład w minionych latach. Na koniec będą mogli zrobić zakupy w sklepie przyzakładowym. Zwiedzanie trwa około godziny.

Warto wiedzieć

Zwiedzanie huty jest możliwe od poniedziałku do piątku w godz. 9-12.30.  Istnieje też możliwość zwiedzania w godzinach późniejszych, jednak tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Ze względów bezpieczeństwa w zwiedzaniu Huty Szkła Zawiercie mogą brać udział tylko osoby dorosłe i dzieci, które ukończyły 8 lat.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 lipca 2010; Aktualizacja 6 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij