Wiedeń
Austro-węgierskie pamiątki w mieście
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ile razy rozmawiam o rzece Dunaj, to zaraz mi się nasuwa pytanie: jakie państwo w Europie miało dwie stolice a łączył je Dunaj?
Państwo to, będące monarchią konstytucyjną, składało się z dwóch części mających wspólne instytucje (unia realna). Połączone były one także unią wojskową, monetarną i celną. Obydwie części państwa posiadały osobne parlamenty, sądownictwo, rządy i ustroje prawne. Nie było wspólnego parlamentu a władzę ustawodawczą – np. uchwalanie budżetu na cele wspólne, pełniły delegacje obu parlamentów na przemian obradujące w obu stolicach. Dla zarządu wspólnymi sprawami powołano ministerstwo spraw zagranicznych, ministerstwo wojny i ministerstwo finansów.
Oczywiście piszę o Austro-Węgrzech a stolice to Wiedeń i Budapeszt. Państwo w tym kształcie istniało od 1867 do 1918 r. Zaludniało je wiele narodowości i nie miało języka urzędowego, ale głównym był niemiecki. W roku 1900 liczba ludności Austro-Węgier wynosiła 45,5 miliona. W skład populacji wchodzili Niemcy, Węgrzy, Czesi, Polacy (10 proc.), Rusini i Ukraińcy, Rumuni, Chorwaci, Słowacy, Serbowie i Słoweńcy. Na zdjęciach są wiedeńskie budynki związane z państwem austro-węgierskim:
* Pałac Schönbrunn wraz z ogrodami zbudowany na przełomie XVII i XVIII w. Zaprojektowany był znacznie większy, ale zlecającemu budowę cesarzowi Leopoldowi I wystarczyło kasy tylko na 1441 komnaty. Pałac był letnią rezydencją cesarzowej Sisi. W kompleksie pałacowym znajduje się ogród w stylu francuskim w którym znajduje się palmiarnia. U stóp wzgórza znajduje się fontanna Neptuna a na wzgórzu jest Glorietta. Podobno to tu siadała cesarzowa Sisi przy filiżance kawy. Na terenie parku Schönbrunn w sąsiedztwie Palmiarni jest ZOO Vienna, najstarszy ogród zoologiczny świata. W roku 1996 kompleks pałacowy, ogrody i ZOO zostały wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
* Pałac Hofburg to rezydencja władców Austrii od XIII wieku do roku 1918. Przez cały czas budynek był rozbudowywany i przebudowywany. Na placu przed pałacem stoi pomnik Franciszka II. W skrzydle Leopolda znajduje się dziś rezydencja prezydenta Austrii. W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety (Sisi) znajduje się muzeum. Zdjęcia pałacu są nie specjalne, bo przed wejściem od strony Placu św. Michała odsłonięto wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.
* Parlament zaprojektowany został w stylu greckiego antyku. Budynek powstał w latach 1874- 1883 gdzie obradowały Rady Państwa, parlamentu austriackiej części monarchii austriacko- węgierskiej.
* Belweder składa się z dwóch budynków oddzielonych ogrodem w stylu francuskim, ozdobionym posągami i fontanną. Ogród jest najstarszą częścią kompleksu belwederu. Zaprojektowano go zaraz po nabyciu gruntu około 1700 roku. Budynek jest górny i dolny. W Górnym Belwederze odbywały się bankiety i uroczystości a Dolny Belweder był letnią rezydencją. W pałacu przechowywano obrazy należące do rodziny cesarskiej. Jako ostatni członek rodziny Habsburgów tu urzędował arcyksiążę Franciszek Ferdynand, bratanek Franciszka Józefa I. Franciszek Ferdynand zginął w Sarajewie. Zamach był pretekstem do wybuchu I wojny światowej.
„niemcy, węgrzy, czesi, polacy (….)”. no i włosi. trentino. gorizia e gradisca, trieste, istria jako litorale austriaco. fiume. dalmazia.
Gorizia to miasto we Włoszech .
Triest to miasto portowe we Włoszech .
Istria to nie jest wybrzeże Austrii a półwysep należący do Chorwacji i Słowenii .
Dalmacja to kraina historyczna w Chorwacji , Bośni i Hercegowinie oraz w Czarnogórze
na wschodnim wybrzeżu Adriatyku .
Se vuoi spam, cerca un’altra pagina !!!! ( włoski )
Waldemarze! Popatrz na mapę, choćby w Wikipedii! Te wszystkie krainy teraz nie należą do Austrii. Ale przed I wojną należały do Austro-Węgier. O których wszak mowa.
„Istria to nie jest wybrzeże Austrii” (Waldemar, 9 czerwca 2020 @ 21:20). A które JEST?
bertold – tak , jeśli chodzi o granice Austro – Wegier przed pierwszą wojną światową to monarchia była wielonarodowa i wtedy Istria oraz Dalmacja należała do monarchii . W jej sklad wchodziła nawet część Polski z Krakowem . Gdyby w komentarzu napisał o jaki okres mu chodzi i po polsku to nie byłoby tematu . Napisał część komentarza po włosku wymieniając ” fiume ” ( rzeka ) a nie pisze jej nazwy . Brakowało w komentarzu daty , okresu o którym pisał JS .
JS pisał o Austro-Węgrzech. A jak napisałeś ” Państwo w tym kształcie istniało od 1867 do 1918 r.” A Fiume to taka niewielka prowincja, kiedyś austro-węgierska, potem włoska u wschodniej nasady Istrii, obecnie to w Chorwacji.
Zagmatwana historia . Nie wszędzie wszyscy piszą wyraźnie . Czy Fiume to będzie chorwackie dziś miasto Rijeka ?
Napewno miasto Fiume kiedyś to dziś jest Rijeka . Zwykle dokładnie podchodzę do pisania artykułu . Zwykle w netie czytam na ten sam temat 3- 4 artykuły to też tych źródłowych jest do kazdego artykułu kilkanascie . Piszę około dwa tygodnie . Ale arytkuł pt . : Kališta . Kilka z 365 cerkwi nad brzegiem – pisałem półtora miesiąca , maskra . W Macedonii Północnej jest ten klasztor , na jego terenie jest Hotel Biser ( Hotel Perła ) i są trzy cerkwie . Przed hotelem jest jeszcze jedna . A za klasztorem jest czwarta cerkiew wykuta w skale którą opiekuje się klasztor . MASAKRA . Musiałem wszystkie cerkwie właściwie nazwać a nie bylo to łatwe . Za klasztorem jest cerkiew wykuta w skale ale i na terenie klasztoru też jedna jest wykuta w skale . Udało się . Nawet napisałem do Hotelu Biser zapytanie . Przepraszam autora pierwszego komentarza JS za moja odpowiedź . Nie było w pierwszym komentarzu właściwej nazwy państwa ( Austro- Wegry ) tylko Austria i nie było napisane o które lata chodzi co mnie zmyliło .
„nie było w pierwszym komentarzu właściwej nazwy państwa” (waldemar 11 czerwca 2020 @ 19:54). bynajmniej. litorale austriaco, bo jak przypuszczam o to tu chodzi, jest nazwą właściwą, powiedziałbym nawet najwłaściwszą z najwłaściwszych, to zaś dlatego, że jest ona nazwą oficjalną, w tym przypadku dotyczącą jednostki administracyjnej vel polityczno-administracyjnej (nb. trójczłonowej, albo, by tak rzec na modłę austriacką, trójjedynej; contea principesca di gorizia e gradisca, città imperiale di trieste e dintorni, margraviato d’istria).
Chodzi mi o nazwę Austro Węgry miały granice …. Albo Austria przed pierwszą wojną światową miała granice …
Nie ogarniam , poddaję się :)