Wildschönau
Krowy wracają do zagród

Powrotowi bydła do zagród towarzyszą zabawy przy muzyce, regionalne przysmaki, konkursy, jarmarki, loterie pieniężne, wykłady na temat rolnictwa oraz specjalne programy dla dzieci.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Wildschönau Tourismus
Wildschönau. Krowy wracają do zagród
Jeśli pasterze mieli dobry rok i bydło nie ucierpiało, krowy są odświętnie przystrajane i uroczyście pędzone do doliny.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kolorowe, przyozdobione jodłowymi gałęziami i alpejskimi kwiatami powracają dostojnie  do swoich domów. Na rogach mają wstążki cekiny i lusterka, na szyjach dzwonki, których dźwięk ma odstraszać czyhające przy drodze demony.

Tradycja alpejskich regionów w Austrii zakłada stosowanie gospodarki trójpiętrowej. Krowy, cielęta, woły, owce i kozy spędzają na wysokich halach lato; wiosnę i jesień na niższych pastwiskach; na zimę natomiast powracają do zagród, w których mieszkają aż do Zielonych Świątek. Jeśli pasterze mieli dobry rok i bydło nie ucierpiało, krowy są odświętnie przystrajane i uroczyście pędzone do doliny. „Spędy bydła” lub też „Uroczysty powrót bydła do zagród” przyciągają każdego roku rzesze mieszkańców i przyjezdnych.

Powrotowi bydła do zagród w Wildschönau towarzyszą zabawy przy muzyce, regionalne przysmaki, konkursy, jarmarki, loterie pieniężne, wykłady na temat rolnictwa oraz specjalne programy dla dzieci. Jeszcze przed rozpoczęciem powrotu bydła do zagród odbywają się wysoko w górach specjalne dziękczynne msze. Czasami podczas spędu bydła zatrudnia się tzw. „wywoływacza”, który pełni rolę mistrza ceremonii i odczytuje w regionalnym dialekcie np. numery owiec. W ten sposób gospodarze odnajdują należące do nich zwierzęta. Obyczaj uroczystego powrotu bydła do zagród pozostaje niezmienny i odbywa się niezmiennie w tej samej formie od ponad 400 lat.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij