Pafos
Wokół pręgierza św. Pawła
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W roku 45 po Chrystusie, na położoną blisko Ziemi Świętej wyspę Cypr, przybyli Apostołowie Barnaba i Paweł. Ten pierwszy powszechnie jest mniej znany, jednak na Cyprze szczególnie ceniony i czczony. Pochodził zresztą z tej wyspy.
Urodził się pod imieniem Józef, Barnaba zaś, to imię nadane mu przez Apostołów. Był synem bogatego kupca z Salaminy (obecnie miejscowość znajduje się pod okupacją turecką). Wyjechał do Palestyny, gdzie poznawszy Apostołów wspomógł ich finansowo (według Dziejów Apostolskich: Józef nazwany przez Apostołów Barnabą, to znaczy Syn Pocieszenia, lewita rodem z Cypru, sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów).
Gdy Paweł dotarł do Pafos, miejscowości znajdującej się na zachodzie wyspy, udało mu się nawrócić rzymskiego prokonsula Sergiusza Pawła. Dzięki temu Cypr został pierwszym krajem, prowincją wchodzącą w skład Imperium Rzymskiego, której namiestnik był chrześcijaninem. Jak podają Dzieje Apostolskie, za dalsze szerzenie kultu chrześcijaństwa, został jednak pojmany i skazany na 39 uderzeń biczem. Pamiątką po tym jest tzw. pręgierz św. Pawła ? kolumna stojąca wśród pozostałości po wczesnochrześcijańskiej bazylice z IV wieku w Pafos. Wstęp na ogrodzony teren ruin i stojącego tam kościółka Ayia Kiryaki z XIII wieku jest bezpłatny, a miejsce leży kilka minut spaceru do portu w Pafos i słynnych wykopalisk z odkrytymi przez polskich archeologów mozaikami.
Zastanawia mnie skąd jest informacja o tym, że apostoł Paweł będąc w Pafos został wychłostany. Przeczytałem całe Dzieje i nic nie znalazłem. Będę wdzięczny za pomoc.
Dz Ap. 13 r. a wspomnienie faktu w liście do Hebrajczyków