Slatiňany
Zabytkowy pałac ze stadniną w tle

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dzięki zabiegom prof. Františka Bílka, który zasłynął z udanej regeneracji rasy koni starokladrubskich, a zwłaszcza konia Przewalskiego, w 1947 roku w pałacu w Slatiňanach powstało Państwowe Muzeum Hipologiczne, które po raz pierwszy udostępniono zwiedzającym w 1950. W latach powojennych niektóre części budowli zostały rozebrane, pousuwane detale architektoniczne itp. Później wszelkie prace wstrzymano w związku z 14-letnimi próbami odzyskania pałacu przez spadkobiercę skonfiskowanego majątku. Był on już jednak uznany za narodowy zabytek kultury i zarządzany przez Narodowy Instytut Zabytków.
Co można zobaczyć
W latach 2017-20 duża część terenów zamkowych przeszła przebudowę i obecnie mieści się w nim wspomniane muzeum, udostępniona do zwiedzania jest też część mieszkalna dawnych właścicieli, z częściowo odzyskanymi meblami i wyposażeniem, lub podobnymi z epoki. Oprowadzał nas po niej inż. Jaroslav Bušta nazywany tu kasztelanem. Zwiedzającym proponuje się pięć tras lub tematów zwiedzania z przewodnikiem: „Letnia rezydencja Auerspergów” (45 min.), „Przez cały zamek” (60 min.), „Postępu nie można zatrzymać” (60-70 min), „Zimową (skróconą) trasę zwiedzania” oraz „Ogród zamkowy” (tylko indywidualnie).
Nas przewodnik oprowadza po wnętrzach z meblami i wyposażeniem oraz dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego, które znajdowały się w nich na początku XX wieku, kiedy na zamku żył Franciszek Józef z Auerspergu z rodziną. Oglądamy apartamenty reprezentacyjne i prywatne, dziecięce, a także niektóre zaplecza. M.in. bibliotekę, gobeliny, mnóstwo obrazów, wśród nich o tematyce jeździeckiej i pięknych koni oraz pamiątek rodzinnych, stylową sypialnię z łożem z baldachimem. Na zewnętrznych ścianach pałacu, uwagę zwraca tematyka końska, przede wszystkim rzeźby końskich łbów.
Hodowla koni rasy kladrubskiej
Jak już wspomniałem, przy pałacu istniała stadnina koni. Obecnie, od roku 1992, jest ona filią Narodowej Stadniny Kladruby nad Łabą. Słynnej z rasy koni zwanych kladrubskimi i starokladrubskimi. Założona została tam w roku 1572 przez cesarza Maksymiliana II Habsburga (1527-76) na bazie koni andaluzyjskich. Później dodano do nich geny koni neapolitańskich spokrewnionych ze słynnymi lipicańskimi, wyhodowanymi w Lipicy w Słowenii. Z czasem wyhodowano rasę kladrubską tylko o dwu czystych maściach: karej (smoliście czarnej) i siwej.
W Slatiňanach ostatni książę tego rodu František Josef Auersperg (1856-1938) obok istniejących już od XVIII w. stajni na 50 koni, wybudował nowoczesny kompleks stajni przeznaczonych nawet dla stu koni powozowych, na polowania, wyścigowych i sportowych. Z boksami zimowymi, letnimi i szpitalnymi, siodlarnią, psiarnią. Domem trenera koni wyścigowych oraz kwaterami dla pracowników. Po wojnie budynki te przeznaczono na hodowlę koni starokladrubskich. Ośrodek ich hodowli składa się obecnie ze stajni ogierów i trzech stajni klaczy, z boksami dla posiadających źrebięta. Trenowane są też ogiery i klacze pod siodło i do zaprzęgów.
Dodaj komentarz