Hollókő
Zamek zwany Kruczym Kamieniem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na szczycie wzgórza Szarhegy, na wysokiej skale wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku. To Hollókő, Kruczy Kamień. Jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz w północnej części Węgier.
Zamek jest stary i owiany tajemnicami. Powstał prawdopodobnie w połowie XIII w. jako własność możnego rodu Kacsicsów. Jak głosi legenda, jeden z jego członków, Andras uwięził w zamkowej wieży słynącą z urody żonę swojego sąsiada. Nieszczęsnej brance dopomogła piastunka z lat dziecięcych, będąca czarownicą. Wezwała ona na pomoc diabelskie moce. Te, pod postacią kruków, każdej nocy, kamień po kamieniu rozbierały więzienie porwanej kobiety. Którejś nocy wyrwa w murze była już na tyle duża, że uwięzionej udało się zbiec. Jedyną pamiątką tego wydarzenia miałaby być nazwa zamku.
Los warowni nie wyróżniał jej spośród innych w tym regionie kraju. Pierwotnie była własnością kolejnych węgierskich rodów rycerskich. W 1522 r. zamek został oddany praktycznie bez walki wojskom tureckim pod wodzą Alego Paszy. Przez ponad sto lat przechodził z rąk tureckich do węgierskich a jego stan coraz bardziej przypominał ruinę. Twierdzę ostatecznie wyzwolił dopiero zmierzający pod Wiedeń Jan III Sobieski w 1683 r. Przez kolejne dwa stulecia zniszczony zamek stał się źródłem kamienia dla całej okolicy.
Do naszych czasów zachowały się rzędy murów obronnych, kilka pomieszczeń, w których eksponowane są przedmioty znalezione podczas prac renowacyjnych na tym terenie, a także wieża z XIII w. Warto się na nią wdrapać, by spojrzeć z góry na położoną u podnóża zamku zabytkową wioskę Połowców.
Warto wiedzieć
Na terenie zamku odbywają się także turnieje rycerskie, prelekcje, wszelkiego rodzaju festiwale oraz organizowane są wystawy tematyczne.
Dodaj komentarz