Kijów
Złote kopuły nad Dnieprem

Odwiedzenie najciekawszych miejsc ukraińskiej stolicy wymaga co najmniej tygodnia. Proponuję więc wspólny spacer. Większość zabytków można odwiedzić pieszo, skupione są one bowiem na prawym, wysokim brzegu Dniepru.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Kijów. Złote kopuły nad Dnieprem
Najważniejsze obiekty najstarszej architektury kijowskiej, znajdują się poza ścisłym centrum miasta, chociaż w niewielkiej od niego odległości. Jednym z nich jest sławna Ławra Pieczerska.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wspomniany Podół ? dzielnica naddnieprzańska ? był dolnym miastem ? osadą rzemieślniczą już w czasach Rusi Kijowskiej. To tam  zbudowano, w 945 r., pierwszą świątynię chrześcijańską prawdopodobnie na całej Rusi , jeszcze przed jej chrztem w 988 roku ? Swjato Ilińśkyj Chram. Według przekazów w płynącym obok niej Dnieprze odbył się, w tym samym  988 roku, w którym książę Włodzimierz przyjął chrzest w Chersonezie na Krymie, pierwszy chrzest mieszkańców Kijowa. Fakt zawarcia w tej świątyni, w roku 945, umowy między księciem Igorem Rurykowiczem i cesarzem bizantyjskim Romanem, przypomina tablica na ścianie obecnej (pierwsza, drewniana, padła ofiarą najazdów mongolskich) cerkwi z 1692 r. W jej pobliżu godnych uwagi jest także kilka innych zabytkowych świątyń, poczynając od czasów Rusi Kijowskiej, a także budowli świeckich, m.in. dom, w którym na początku XVIII wieku, w okresie wojny ze Szwecją, mieszkał car Piotr I Wielki.

Trzy pozostałe, najważniejsze obiekty najstarszej architektury kijowskiej, znajdują się poza ścisłym centrum miasta, chociaż w niewielkiej od niego odległości. Jednym z nich jest sławna Ławra Pieczerska. Zespół 50 budowli i obiektów sakralnych i świeckich na wysokiej skarpie nad Dnieprem. Duża jego część stanowi Rezerwat Architektoniczno-Historyczny, ale jest także monastyr i obiekty sakralne należące do Cerkwi prawosławnej. Wspaniała jest  w Ławrze Troicka Cerkiew Nadbramna z 1108 roku. Również z XII w. cerkiew Spasa (Zbawiciela) na Berestowie, m.in. z grobowcem założyciela Moskwy, ks. Jurija Dołgorukiego. I odbudowany ? wysadzony został i  uległ niemal kompletnemu zniszczeniu w 1941 r., zachowane fragmenty oglądałem przez parę dziesięcioleci ? XI-wieczny Sobór Uspieński. A także budowle barokowe, wśród nich Wielka Dzwonnica i Refektarz. Oczywiście również sławne pieczary ? Bliskie i Dalekie, ze zmumifikowanymi zwłokami mnichów. No i muzea. Zwłaszcza Istorycznych Kosztownostiej ? skarbiec wyrobów złotniczych, wśród nich wykopalisk ze scytyjskich kurhanów (VI w), dzieł sakralnych, antycznych, brązowych waz greckich ( V w. p.n.e. ) itp. A dla miłośników teatru i poloników ? Teatralne, z licznymi pamiątkami z polskich teatrów lwowskich.

Kolejny zespół architektoniczny sięgający czasów Rusi Kijowskiej, to Monastyr Wydubyćkyj. Zobaczenie go warto połączyć z wizytą w interesującym nie tylko gdy kwitną bzy, Ogrodzie Botanicznym UAN, gdyż znajduje się w jego pobliżu. Sobór w tym zespole powstał w XI w, zaś w 1116 roku ihumen (przeor) Sylwester napisał tam jedną z redakcji najsłynniejszej staroruskiej kroniki ? ?Powiesti wremiennych let?. Warte zobaczenia są także inne klasztorne budowle w stylu ukraińskiego baroku. Oprócz już wymienionych, perłą staroruskiej architektury i sztuki jest również Kiriłłowska Cerkwa ? cerkiew św. Cyryla, też leżąca na uboczu głównych turystycznych szlaków, ale osiągalna z centrum Kijowa w ciągu kilkunastu ? kilkudziesięciu minut. W tym zabytku z XII  w. ? rodowego monastyru, a zarazem nekropolii czernihowskich książąt Olegowiczów, zachowało się m.in. około 800 m. kw. XII – wiecznych fresków.

Są w Kijowie i inne, szalenie ciekawe, chociaż późniejsze obiekty. W centrum miasta, w pobliżu placu Lwowskiego dwa interesujące XIX ? wieczne klasztory: Pokrowski i Mykołaiwśky, zaś przy jednej z pryncypialnych ulic ? Prospekcie Szewczenki, niemal vis a vis malowniczo położonego Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego, także XIX ? wieczny katedralny Sobór Wołodymirśki, sławny z fresków m.in. znakomitych malarzy rosyjskich W. Wasniecowa, M. Wrubla i M. Niestierowa. Nie brak w ukraińskiej stolicy również godnych uwagi budowli świeckich, że wymienię Twierdzę Peczerską, Operę, teatry, pałace oraz ulic i placów z zabytkowymi domami z przełomu XIX i XX wieku. A także terenów zielonych, łącznie z pobliską Puszczą Wodicą, do której dojeżdża się… miejskim tramwajem.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij