Oaxaca de Juárez
W złotym wnętrzu kościoła dominikanów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nie przepadam za złotem, zwłaszcza w nadmiarze, ale Iglesia de Santo Domingo ? kościół p.w. św. Dominika w meksykańskim mieście Oaxaca (nazwę tę czyta się Łahaka) robi na mnie wrażenie. Jego wnętrze uchodzi za najpiękniejsze nie tylko wśród tutejszych świątyń, ale i w całym kraju.
Prosta fasada i potężne ze względu na trzęsienia ziemi mury, kryją wewnątrz prawdziwe skarby sztuki kamieniarskiej, snycerskiej i złotniczej. Jego budowa rozpoczęta w 1572 roku trwała dwa wieki, chociaż główne prace wykonano do 1608 roku. I kosztowała krocie.
Powstało baśniowe wręcz wnętrze łączące w sobie style: romański, gotycki, mauretański i barokowy. Zamykający nawę ołtarz główny jest wypukły i podzielony na cztery piętra po pięć, poza najwyższym, części z figurami i obrazami Chrystusa i świętych wkomponowanych w pozłocone i barwne sztukaterie. Z kilku innych tutejszych ołtarzy szczególnie piękny jest ten w Kaplicy Różańcowej ? Capilla del Rosario z obrazami przedstawiającymi Madonnę i świętych. Natomiast przy wejściu głównym uwagę zwraca namalowane tam drzewo św. Dominika. Surowy kamienny wygląd zewnętrzny kościoła ozdabiają tylko dwie wieże i barokowa, wspaniale rzeźbiona fasada z dominującą postacią patrona, św. Dominika ? Santo Domingo de Guzmana (1172-1221). Był on hiszpańskim mnichem i założycielem zakonu ?Psów Pana? ? dominikanów. Świątynia ta, zbudowana w klasztornym kompleksie tego zgromadzenia, przeżyła kilka trzęsień ziemi, a także wstrząsów politycznych. Zwłaszcza podczas wojen i ruchów antyreligijnych w XIX w., kiedy służyła jako stajnia i magazyn. A także w okresie rewolucji 1910 ? 1916, kiedy, podobnie jak klasztor, została zamknięta, ale nie ograbiona. Ocalały te wspaniałe wnętrza.
Przylegający do kościoła monaster został natomiast zlikwidowany, a jego pomieszczenia arkadowymi krużgankami zamieniono w Museo de las Culturas de Oaxaca. Bogate, ciekawe i warte zobaczenia regionalne muzeum historii oraz kultury regionu, z mnóstwem cennych eksponatów. I to od czasów najdawniejszych po współczesność.
Kościół i klasztor dominikanów znajduje się w północnej części Starego Miasta wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO.
Dodaj komentarz