Oaxaca de Juárez
Kolonialna atmosfera wokół Zócalo
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół i klasztor dominikanów (o nim piszę w innym artykule), znajduje się w północnej części Starego Miasta wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO. I jest odległy o 6 przecznic od Plaza de Armas ? centralnego Placu Broni, nazywanego też, na wzór stolicy, Zócalo.
Plac ten stanowi on strefę ruchu pieszego. Stoi przy nim siedziba władz administracyjnych stanu Oaxaca ? Palacio de Gobierno, podobnie jak w stołecznym Ciudad Mexico z ciekawymi malowidłami przedstawiającymi dzieje miasta.
Targ pod katedrą
Z Zócalo sąsiaduje katedra z bogato rzeźbioną w kamieniu fasadą w barokowym stylu plateresco, z centralną sceną Wniebowzięcia NMP. Katedrę tę wybudowano w 1553 roku, ale uległa ona poważnym zniszczeniom podczas trzęsień ziemi. Odbudowana została ? m.in. znacznie pogrubiono jej mury ? w 1730 roku. I, mimo starszej metryki, uważana jest za zabytek XVIII ? wieczny. Fasada tej świątyni wychodzi na Almeda de León, skwer na którym stoją stragany z artystycznymi, chociaż nie tylko, pamiątkami i artykułami które mogą zainteresować turystów. Zwłaszcza rękodziełem. Ale tradycyjny targ indiański, podobno największy w kraju, odbywa się w mieście w soboty. Zjeżdżają nań z okolic artyści i rzemieślnicy aby zaoferować tkaniny, wyroby z drewna i metalu, a zwłaszcza czarną i ciemno zieloną ceramikę. Najpiękniejsza, zdobiona dekoracjami reliefowymi, wyrabiana jest, w pobliskiej miejscowości Santa Maria Atzompa. A w dni powszednie warto zajrzeć na miejscowy bazar aby kupić i spróbować miejscowych specjałów, chociażby gotowanej w głębokim oleju? szarańczy, która smakuje jak chipsy.
Złote kościoły
Z kilku pozostałych tutejszych zabytkowych świątyń, przede wszystkim warto zobaczyć bazylikę ? Basilica de Nuestra Se?iora de la Soledad. Stoi ona w zachodniej części centrum, 4 przecznice od katedry, między ważnymi ulicami Indpendencia i Morelos. Zbudowano ją z czerwonego kamienia w latach 1682-1690 dla patronki miasta, Matki Boskiej Samotnych. Ma wysoką, 24 metrowej wysokości, przypominającą ołtarz barokową fasadę. A w bogatym, zdobionym złotem wnętrzu, jest kilka wartych zobaczenia ołtarzy. Przede wszystkim jednak figura patronki. Na jej głowie umieszczona była w przeszłości dwukilogramowa złota korona z wielką perła oraz 600 brylantami, skradzionymi w połowie lat 90. XX w. Znacznie bliżej katedry natomiast, bo odległy zaledwie o jedną przecznicę na zachód, stoi inny zabytkowy kościół św. Filipa ? Iglesia de San Felipe Neri. W nim w 1843 roku wzięli ślub Benito Juárez i Margarita Maza.
W cieniu muzeów
Dysponując czasem, a wszystkie one znajduje się w pobliżu, ew. odległości kilku minut spaceru, warto odwiedzić także inne kościoły z czasów kolonialnych. Chociażby najstarszy w mieście, z 1526 roku, San Juan de Dios, czy La Compa?ia. Koniecznie trzeba pospacerować po starych uliczkach z kolonialną, głównie jednopiętrową zabudową. Poczuć na Zócalo i w innych miejscach ich indiańską egzotykę. No i, poza już wspomnianym Centro Cultural Santo Domingo, zajrzeć i do innych tutejszych muzeów: Sztuki Współczesnej ? Museo de Arte Contemporáneo w zabytkowym budynku z XVI wieku nazywanym Casa de Cortés ? Domem Cortesa, gdyż to jemu przypisuje się ufundowania go. Galerii Arte de Oaxaca; zbiory przed kolonialnego rzemiosła artystycznego w Museo Rufino Tamayo.
Dodaj komentarz