Warszawa
A Chopin siedzi pod wierzbą

W 1901 r. śpiewaczka operowa Adela Bolska uzyskała od cara zgodę na utworzenie komitetu budowy pomnika. Musiało jednak minąć kilka lat, zanim rozpisano konkurs na budowę monumentu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO redakcja
Warszawa. A Chopin siedzi pod wierzbą
Pomnik został odsłonięty ponownie w 1958 r. Od 1959 r., w letnie dni, wokół pomnika odbywają się koncerty utworów Chopina.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jest jednym z symboli Warszawy, obok kolumny Zygmunta i Syrenki najbardziej rozpoznawalnym pomnikiem stolicy. Odlaną w brązie postać Fryderyka Chopina posadzono pod mazowiecką wierzbą. Ale to drzewo nie jest zwyczajne ? jego gałęzie układają się w dłoń pianisty!

?Chopin wielkim kompozytorem był?, więc już w II połowie XIX wieku warszawscy muzycy postanowili upamiętnić Fryderyka. Ale wówczas (czasy zaborów) nie było na to żadnych szans. Aż do 1901 r. , kiedy to śpiewaczka operowa Adela Bolska uzyskała od cara zgodę na utworzenie komitetu budowy pomnika. Musiało jednak minąć kilka lat, zanim rozpisano konkurs na budowę monumentu. Rywalizację wygrał w 1908 r. Wacław Szymanowski, ale jego projekt budził tak wiele kontrowersji, że odłożono plany realizacji. Sprawę dodatkowo pokrzyżowała I wojna światowa. Do pomysłu upamiętnienia naszego wielkiego kompozytora wrócono w dwudziestoleciu międzywojennym. Wybrano tak bardzo krytykowany projekt Szymanowskiego.

Pomnik odlano w częściach we Francji (tam znajdował się gipsowy model) i w kawałkach przetransportowano do Łazienek. Tu nastąpił montaż. Monument został uroczyście odsłonięty 27 listopada 1926 roku. Otoczenie pomnika, cokół oraz basen, zaprojektował architekt Wydziału Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, profesor Oskar Sosnowski.

31 maja 1940 roku pomnik Chopina został przez Niemców wysadzony w powietrze i pocięty na kawałki. Części wywieziono koleją na zachód, gdzie zostały przetopione w niemieckiej hucie. Przy okazji zniszono wszystkie gipsowe repliki oraz drewnianą kopię rzeźby w skali 1:2, którą do poznańskiego muzeum przekazał sam autor.

Tuż po wojnie przystąpiono do odbudowy pomnika, ale… nie było wzoru dzieła. I nagle stał sie cud ? w 1945 roku pracownicy Zakładów Rafineryjno-Przetwórczych we Wrocławiu znaleźli na złomowisku głowę Chopina! Nie była jednak oryginalna, lecz próbny odlew i to w znacznie pomniejszonej skali. Kompletną kopię całego pomnika udało się znaleźć dopiero podczas odgruzowywania zniszczonego domu Wacława Szymanowskiego na Mokotowie. Na tej podstawie wykonano replikę zniszczonego oryginału. Pomnik został odsłonięty ponownie w 1958 r. Od 1959 r., w letnie dni, wokół pomnika odbywają się koncerty utworów Chopina.

Warto wiedzieć

Na cokole widnieje napis: Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców w dniu 31 maja 1940 roku odbuduje Naród. 17-X-1946 r. Wyryte też są słowa Adama Mickiewicza:

Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało…

Identyczny pomnik Chopina (replika) znajduje się w Japonii w mieście Hamamatsu.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 10 listopada 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij