Berneński Oberland
Alpejskie krajobrazy z okien pociągu

GoldenPass Line to przede wszystkim Berneński Oberland z masywem Alp Berneńskich. I na tym polega przyjemność podróży „złotym szlakiem”, że bliski i daleki plan szwajcarskiego krajobrazu podziwiamy z okien pociągu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Berneński Oberland. Alpejskie krajobrazy z okien pociągu
To kraina oddająca w pełni wyobrażenie o szwajcarskiej feerii widoków oglądanych z okien pociągu, o ich rozmaitości i o bogactwie tras turystycznych, na które można się wybrać, wysiadając po drodze.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Następny, godny uwagi przystanek to Interlaken ? jeziora Thun, Brienz i sławny region Jungfrau. Z Interlaken kontynuujemy ?złotą? podróż pociągiem ZB. Ale zanim to nastąpi można wsiąść do pociągu do Kleine Scheidegg, a tam do Jungfraubahn (kolej zębata typu Strub), która wywozi podróżnych na wysokość 3454 m do przełęczy Jungfraujoch. To najwyżej położona stacja kolejowa w Europie. Trasa ma długość 9,3 km, w tym 3 tunele o długości 7122m.

Pociąg rusza z Interlaken Ost.  Wzdłuż jeziora Brienz wiezie podróżnych łagodnie przez dolinę Hasli i wjeżdża po 30 minutach do Meiringen. Zaczynają się szwajcarskie Prealpy. W Meiringen następuje zmiana kierunku jazdy ? próba hamulców i po kilku minutach można jechać dalej lub… skorzystać z turystycznych atrakcji miasteczka. Niektóre z nich są zaskakujące, jak muzeum, pub i pomnik Sherlocka Holmesa. Dlaczego? Conan Doyle umieścił akcję walki Holmesa z Moriartym właśnie w Meiringen. Tu sławny detektyw miał zginąć.

Z wysokości 595 m, na jakiej położone jest Meiringen, pociąg wznosi się przełęczą Brünig (zdjęcia 6 i 7) na wysokość 1008 m. Wskakuje zębata szyna ? ten moment jest wyczuwalny. Fascynujące wrażenie wywołuje chwila, w której spoglądając wstecz ujrzy się ogon pociągu i miejscowość pozostającą w dole, wciąż się oddalającą. Po dwudziestu kilometrach  zjeżdżamy, równie stromo, do Giswil (zdjęcia 8 i 9).

Nieuchronnie zbliża się koniec trasy GoldenPass Line. Jeszcze…Alpnachstadt (zdjęcie 10), przystanek przy którym znajduje się stacja kolejki zębatej na szczyt Pilatus? I Lucerna.

I na tym to polega, na tym polega przyjemność podróży ?złotym szlakiem?, a może raczej ?złotą przełęczą?; bliski i daleki plan szwajcarskiego krajobrazu podziwiany z okien pociągu.

Warto wiedzieć

Regionalne Biuro turystyki po Oberland Bernois (Berner Oberland) mieści się w Interlaken.
Jeziora Thun i Brienz były, niewyobrażalnie dawno, jednym wielkim jeziorem. Interlaken, przez które przepływa rzeczka Aare osiadło na utworzonej przez osady glebowe równinie Bödeli.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij