Velehrad
Bazylika Cyryla i Metodego

Velehrad związany jest z misjonarską działalnością „Apostołów Słowian” – świętych braci Cyryla i Metodego, którzy wiarę chrześcijańską szerzyli na terenie ówczesnego Państwa Wielkomorawskiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Velehrad. Bazylika Cyryla i Metodego
Historia velehradzkiego miejsca kultu sięga czasów już po zakończeniu na Morawach misjonarskiej działalności Cyryla i Metodego.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zespół klasztorny przebudowano w I połowie XVII wieku i po raz kolejny ? w tej postaci budowle dotrwały do naszych czasów ? po pożarze w 1681 roku. Główną rolę odegrał tu znakomity architekt włoski Giovanni Pietro Tencala.  Przebudowując kościół w stylu baroku, zachował jednak romańsko ? gotycką bryłę i schemat świątyni. Po kolejnym, mniejszym pożarze w 1719 roku, odbudową zniszczonych części zajął się inny włoski rzeźbiarz, znany i u nas z prac wykonanych m.in. w kościele św. Anny w Krakowie, Baltazar Fontana. Pomagał mu w tym rzeźbiarz w marmurze, Jan Hagműller. Wkrótce jednak, w 1784 roku, cesarz austriacki Józef II akcją kasacji klasztorów objął także Velehrad. Kościół klasztorny stał się farą, pozostałe zabudowania oraz majątek straciły gospodarza. Dopiero w ponad 100 lat później, w 1890 roku, wrócili do nich mnisi, ale już jezuici, którzy ? z blisko półwiekową przerwą w latach komunizmu, prowadzą działalność do chwili obecnej.

W Velehradzie jest kilka zabytkowych obiektów. Zespół opactwa, kaplica św. św. Cyryla i Metodego oraz najważniejszy: bazylika. W długiej, imponującej nawie głównej wyróżniają się ambona ? dzieło z warsztatu Baltazara Fontany oraz ciekawe freski, prezbiterium z neoromańskim ołtarzem z białego marmuru kararyjskiego z II połowy XIX w oraz chór z wielkimi ( 3 klawiatury, 60 rejestrów, 5521 piszczałek) bogato zdobionymi organami. Jest w niej także, wspomniane już 14 kaplic z wieloma pięknymi rzeźbami, obrazami oraz dekoracjami. Chyba najpiękniejszą jest kaplica Matki Jedności Chrześcijańskiej, z romańską apsydą oraz wzorowanym na starochrześcijańskich ołtarzem.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

    krzypaszk, 7 września 2018 @ 15:08

    Bazylika jest pod wezwaniem WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY i ŚWIĘTYCH CYRYLA I METODEGO.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij