Velehrad
Polskie ślady w czeskim sanktuarium

Dzieje tego miejsca sięgają 800 lat. Wówczas do doliny rzeczki Salaški przybyło pierwszych 12 mnichów cysterskich, aby wybudować swój klasztor, do którego od stuleci pielgrzymują tysiące wiernych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Libor Sváček
Velehrad. Polskie ślady w czeskim sanktuarium
W tym najsłynniejszym czeskim sanktuarium znajdziemy także polskie akcenty.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Velehrad na Morawach i znajdująca się w nim bazylika to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Republice Czeskiej. Związane jest z działalnością na Morawach braci sołuńskich ? Cyryla i Metodego. W tym najsłynniejszym czeskim sanktuarium znajdziemy także polskie akcenty.

Dzieje tego miejsca sięgają 800 lat. Wówczas do doliny rzeczki Salaški przybyło pierwszych 12 mnichów cysterskich, aby wybudować w pobliżu Veligradu swój klasztor. Właśnie od miejscowości pochodzi nazwa klasztoru, do którego od stuleci pielgrzymują tysiące wiernych.

Założycielami klasztoru byli morawski margrabia Vladislav Jindřich, jego brat Przemysł Ottokar I i biskup ołomuniecki Robert. Budowę rozpoczęto prawdopodobnie w latach 1210-1215. W roku 1784 klasztor został zamknięty przez cesarza Józefa II Habsburga, majątek klasztorny rozkradziono. Odnowa i rozwój klasztoru nastąpiły dzięki nasilającemu się kultowi Cyryla i Metodego i przybyciu jezuitów na Velehrad w roku 1890. Po II wojnie majątek został jezuitom skonfiskowany. Powrócili oni na Velehrad w roku 1990.

Na uwagę zwiedzających zasługuje między innymi wspaniałe sklepienie z malowidłami, które powiększają optycznie sufit o dwa piętra i duże, bogato zdobione, barokowe organy. Posiadają one 3 manuały, 60 rejestrów i 5521 piszczałek.

Bogato zdobione są także kaplice boczne. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica św. Cyryla i Metodego, z legendarnymi scenami z ich życia oraz kaplica św. Floriana, w której jest umieszczony obraz przedstawiający braci sołuńskich ? dzieło polskiego malarza Jana Matejki. Obraz został podarowany bazylice przez polskich pielgrzymów w 1000 rocznicę śmierci św. Metodego w roku 1885.

Papież Jan Paweł II odwiedził Velehrad podczas swej pierwszej pielgrzymki do Czechosłowacji w kwietniu 1990 roku. Velehrad jest także jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie, którym papież Jan Paweł II ofiarował w roku 1985 Złotą Różę.

Od 4 do 5 lipca 2015 na Velehradzie odbędzie się szesnasta edycja tradycyjnych uroczystości „Dni ludzi dobrej woli”. Na uczestników czeka bogaty program, między innymi wystąpienia muzyczne, gry i konkursy dla dzieci i dorosłych, przedstawienia teatralne, wystawy i seminaria. W sobotę o godzinie 19.30 rozpocznie się na podium przed bazyliką uroczysty koncert ?Wieczór ludzi dobrej woli?. W niedzielę o godz. 10.30 na pielgrzymów czeka uroczysta msza święta, którą będzie celebrował kardynał Dominik Duka, arcybiskup praski.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij