Buczacz
Trwa właśnie odbudowa ratusza

Buczacz u schyłku Rzeczypospolitej rezydencją Mikołaja Potockiego, starosty kaniowskiego, wojewody bełskiego. On to odrestaurował tutejszy zamek i uczynił swoją rezydencją, zbudował tu kościół farny oraz ufundował miastu ratusz.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Buczacz. Trwa właśnie odbudowa ratusza
Ponad płoty budowy wystaje jednak odrestaurowana już, przynajmniej z zewnątrz, wieża.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ratusz w Buczaczu oceniany jest jako jeden z najznakomitszych tworów świeckiej architektury rokokowej w I Rzeczypospolitej. Niestety, właśnie jest w remoncie, więc niełatwo docenić jego urodę.

Ponad płoty budowy wystaje jednak odrestaurowana już, przynajmniej z zewnątrz, wieża. Reszta nadal w rusztowaniach. Spod nich wyglądają mocno zdewastowane ściany. Ale jest nadzieja.

Odnowa, nie rekonstrukcja

Buczacz (?????) był u schyłku Rzeczypospolitej rezydencją Mikołaja Potockiego, starosty kaniowskiego, wojewody bełskiego. On to odrestaurował tutejszy zamek (piszę o nim osobno) i uczynił swoją siedzibą,  zbudował tu kościół farny oraz ufundował miastu ratusz. Zbudowano go w latach 1750-51 według projektu Bernarda Meretyna i ozdobiono dwunastoma rzeźbami Jana Jerzego Pinsla, lwowskiego artysty.  Przedstawiały one dwanaście prac Herkulesa. Do dziś tych rzeźb zostały tylko cztery, bardziej lub mniej uszkodzone. Pierwsze przepadły w pożarze, jaki zniszczył budynek w 1865 roku. Pozostałe w czasach komuny, gdy gmach został zdewastowany, zwłaszcza jego wnętrza. Wtedy to właśnie budynek przebudowano, przykrywając wieżę kopułą zamiast hełmem. Malkontenci twierdzą, że obecny remont nie przywróci stanu sprzed tamtej przebudowy, która zatarła cechy polskiej architektury. Trudno to ocenić prostemu turyście.

Tu kiedyś będzie muzeum

Budynek ratusza jest piętrowy, postawiony na planie prostokąta. Ściany ozdabiają pilastry, a górną kondygnację wieńczy gzyms z balustradą i rzeźbami w narożnikach. Na fasadzie głównej jest kartusz herbowy Potockich (Pilawa). Wspomniana wieża ma 35 metrów. Na parterze jest ponoć dwanaście pomieszczeń ze sklepieniami krzyżowymi. Docelowo ma się w nich mieścić muzeum regionalne.

Warto wiedzieć

Ratuszowa wieża już teraz ładnie dominuje w oglądanej z zamku panoramie miasta. Gdy remont się skończy, budowla z całą pewnością stanie się jego prawdziwą ozdobą.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 9 lipca 2016; Aktualizacja 27 lipca 2016;
 

Komentarze: 1

    bywalec, 9 lipca 2016 @ 19:47

    Trochę ściema. Mam zdjęcie z maja. wcale nie wygląda tak ładnie, a do ukończenia remontu jeszcze ho-ho

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij