Lwów
Cmentarz Łyczakowski: rezerwat historii
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie powstał w 1786 roku. Jest to główna nekropolia lwowska. Wiele tu pięknych nagrobków Polaków. Na jego terenie znajdują się też: Cmentarz Powstańców Styczniowych, Cmentarz Powstańców Listopadowych, Cmentarz Orląt Lwowskich.
Najstarsze płyty nagrobne pochodzą z 1787 i 1797 roku. W 1783 roku dekretem cesarza Józefa I zamknięto istniejące stare cmentarze przykościelne na terenie całego cesarstwa, więc i Galicji. Pochówki zaczęto na Łyczakowie.
Wzdłuż głównej alei
Cmentarz zlokalizowany jest na malowniczym pagórkowatym i tarasowym terenie. Wokół jest ogromnie dużo zieleni. W 1856 roku obszar cmentarza został uporządkowany. Przyczynili się do tego botanik Karol Bauer i zarządca cmentarza Tytus Tchórzewski. Rozplanowano aleje i ścieżki, nadając nekropolii charakter parkowy. Przez cmentarz prowadzi aleja główna, a przy niej stoją stare nagrobki. Znajdziemy tu wiele pięknych pomników z klasycystycznymi rzeźbami. Twórcami tych dzieł byli m.in. Hartman Witwer, Antoni i Jan Schimserowie oraz Paweł Eutele. W XX wieku prace te kontynuowali wychowankowie miejscowych szkół i pracowni.
Zachowały się 23 kaplice i niemal dwadzieścia tysięcy nagrobków.
Jak cmentarz stał się zabytkiem
Po II wojnie światowej cmentarz zapełniały nagrobki standardowe proponowane przez zakłady usług pogrzebowych. Na Cmentarzu Łyczakowskim nadal chowano lwowian. Wzdłuż głównej alei miejsce spoczynku znaleźli najznamienitsi mieszkańcy miasta. W 1975 roku zaprzestanio pochówków. Wyjątki robiono tylko dla szczególnie zasłużonych lub dla pogrzebów w grobowcach rodzinnych.
Cmentarz zaczął podupadać. Przyczynił się do tego wyjazd rodzin do Polski i brak środków na ochronę zabytków. Uchwałą Rady Miejskiej Lwowa, w lipcu 1990 roku, Cmentarz Łyczakowski został uznany za rezerwat historyczno-kulturalny.
Nekropolia narodowa
Na cmentarz wchodzi się głównym wejściem. To bardzo piękna budowla ? dwie neogotyckie bramy. Zbudowano je pod koniec XIX wieku. Za bramą jest niewielkie rondo, na którym odbywały się polskie manifestacje patriotyczne. Plac ten otacza wieniec kaplic grobowych należących do polskich rodzin mieszczańskich. W kolejnych miejscach pochowani są sławni Polacy zasłużeni w różnych dziedzinach. Spoczęli tu między innymi Julian Konstanty Ordon, bohater obrony Warszawy. Pomniki upamiętniają Antoniego Durskiego, prezydentów Lwowa, Marię Konopnicką, Gabrielę Zapolską, Władysława Bełzę, Seweryna Goszczyńskiego i wielu innych.
Warto wiedzieć
Od 1990 roku Cmentarz Łyczakowski nazywany jest muzeum. Przyłączono do niego cmentarz wojskowy Wzgórze Chwały.
byłem wrzesień 2017