Wenecja
Co dobrze wiedzieć zwiedzając miasto

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Rocznie poziom wody w Wenecji podnosi się o kilka milimetrów. Obliczono, że pod koniec XXI wieku miasto może się znaleźć pół metra pod wodą. Dlatego na jesieni 2020 r. uruchomiono system zapór Mose, który ma bronić je przed zalewaniem.
Atrakcyjne są także wyspy
* Burano – ma charakter rybacki, znana jest też z koronkarstwa. Znajduje się ok. 11 km od miasta. Tu zwracają uwagę domy pomalowane na jaskrawe kolory.
* Torcello – kiedyś leżąc na przecięciu szlaków handlowych notowała duży rozwój pomiędzy wiekiem V i X. Dziś z powodu zabagnienia stopniowo pustoszeje. Ale ma takie zabytki jak katedra Santa Maria Assunta i kościół Santa Fosca.
* Murano – ma około 70 wytwórni szkła. To tu słyną z mozaik Chiesa dei Santi Maria e Donato oraz Museo del Vetro.
* Lido di Venezia – ma piękne plaże. Na jedenastokilometrowej wyspie plaża zajmuje około 5 kilometrów. Otaczają ją ciepłe i płytkie wody. Plaże publiczne są na krańcach a w centrum są płatne plaże hotelowe. Na tej wyspie odbywa się słynny Wenecki Festiwal Filmowy.
Zakazy dla turystów
Czy turystyka jest podstawowym źródłem dochodów miasta i jego mieszkańców? Władze Wenecji robią wszystko aby ograniczyć ruch turystyczny poprzez wydawanie różnych zakazów. Na pewno w ograniczeniu ruchu wiele pomogła pandemia covid-19, gdy przez parę miesięcy turystyka była wstrzymana. Przed nią Wenecję odwiedzało rocznie około 30 mln przyjezdnych.
W Wenecji cruiserów, czyli dużych statków wycieczkowych, już nie zobaczysz. Od roku 2021 nie mogą one wpływać do historycznej części Wenecji. Duże statki zanieczyszczają okolice, zwiększają napływ turystów, powodują fale. Na przykład cruiser Norwegian Spirit (na jednym ze zdjęć) zabiera ponad 2 tys. pasażerów i ma 950 członków załogi. Wszystkie jednostki o tonażu powyżej 55 tys. ton będą zawijać do portu Marghera na stałym lądzie.
Wcześniej wprowadzono zakaz zatrzymywania się na mostach, zakaz kąpieli w kanałach, zakaz karmienia ptaków, zakaz chodzenia bez koszuli, zakaz stawania i kładzenia się na ławkach, zakaz wspinania się na budynki czy pomniki. Obowiązuje cisza nocna oraz zakaz hałasowania między godz. 13 a 15 (czas sjesty w Wenecji) i zakaz organizowania pikników poza publicznymi parkami.
Od roku 2022 ma obowiązywać bilet wstępu do Wenecji. Opłata ma wynosić kilka euro a jej wpływy maja być przeznaczone na utrzymanie i sprzątnie miasta.
Warto wiedzieć
* Adresy w Wenecji oznaczają numer dzielnicy – Sestiere. Idąc wg mapy do wskazanego adresu trzeba wiedzieć w jakiej dzielnicy się znajduje.
* W niektórych restauracjach napiwek jest doliczany do rachunku. Jeśli nie doliczą 10-15 proc., to zwykle zostawia się 10 proc. kwoty rachunku.
Dodaj komentarz