Amsterdam
Do najsłynniejszych muzeów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dzielnica Muzeów w Amsterdamie przyciąga miłośników wyjątkowych dzieł sztuki, z których słyną holenderskie muzea. Sercem dzielnicy jest zielony teren – park Vondla – 45-hektarowe zielone płuca Amsterdamu, otwarte już w 1865 r.
Częścią Vondelpark jest przylegający doń plac muzealny (Museumplein), przy którym zlokalizowane są te najbardziej znane i najbogatsze muzea – wystarczy wymienić to najświetniejsze, założone już w 1885 r. Muzeum Narodowe (Rijksmuseum).
Narodowe
Historia powstania kolekcji Rijksmuseum jest burzliwa. Rozpoczęła się w 1795 r. gdy książę Wilhelm V, uciekając przed francuską armią rewolucyjną do Londynu, zabrał około 2 tys. obrazów. W ciągu 20 lat odzyskane dzieła sztuki stały się zalążkiem amsterdamskiego Muzeum Narodowego otwartego w 1885 r. Architektem ceglanego obiektu, ozdobionego dla lekkości renesansowymi elementami, był Pierre Cuypers.
Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Stedelijk, powstało zaledwie 10 lat później w 1895 r. z potrzeby zbudowania miejsca poświęconego sztuce współczesnej. W jakimś sensie inspiracją dla powstania tego muzeum był dar holenderskiej arystokratki Sophii de Bruijn-Suasso, która przekazała miastu swoje zbiory: zegarki, unikaty, biżuterię. Miejscem ich ekspozycji stało się właśnie muzeum Stedelijk, połączone z innymi kolekcjami, wśród których nie brakuje dzieł sztuki awangardowej, choćby związanej z holenderską De Stijl oraz oobrazów – Matisse’a, Picassa, Mondriana i Chagalla, którego witraże widziałam w katedrze w Metz. Warto zwrócić uwagę na powszechne powiększanie sal wystawienniczych, a w przypadku tego muzeum jest nim zadaszenie, zwane białą „wanną”, wykonane z materiałów wykorzystywanych w lotnictwie. Muzeum Stedelijk to futuryzm w każdym calu.
Van Gogha
Wokół placu muzealnego mieszczą się również budynki szlifierni diamentów, Filharmonii i Holenderskiej Ujeżdżalni oraz – to co budzi największe emocje – najmłodsze muzeum poświęcone Vincentowi van Goghowi, inaugurowane dopiero w 1973 r.
Prostokątna bryłę Muzeum Van Gogha zaprojektował Gerrit Rietveld (znany z Utrechtu i ruchu Stijl). Już w 1999 r. muzeum zostało powiększone o nowe skrzydło wystawowe, któremu japoński architekt Kisho Kurokawa nadał kontrastujący z prostokątem Gerrita Rietvelda kształt owalu, którego elewacja pokryta jest tytanem. Obie części muzeum łączą podziemne ruchome schody. W Muzeum Van Gogha prezentowane są również współczesne artyście prace.
Vincent Van Gogh fascynuje…
Dorobek artystyczny Vincenta Van Gogha jest efektem niesłychanie intensywnej, gorączkowej wręcz jego pracowitości w dziesięcioleciu 1880-90. Stworzył w tym czasie 870 obrazów, w tym 47 portretów – głównie jego własnych, gdyż nie stać było artysty na zatrudnianie modeli. Do tego 150 akwarel, ponad 1000 rysunków (nawet w listach pisanych do brata Theo i siostry Wilhelminy Vincent zamieszczał szkice planowanych dzieł – w sumie 133). Pozostała w spuściźnie Van Gogha pokaźna kolekcja japońska, ciesząca się wśród artystów dużą popularnością, była dla malarza inspiracją czytelną i ukojeniem w wielu jego dziełach.
Dodaj komentarz