Stary Sącz
Do świętej Kingi pod Seklerską Bramą

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jedną z ulic wiodących pod klasztornym murem w Starym Sączu (ul. Bandurskiego) przegradza Brama Seklerska. Brama symbolizuje gościnność, a przejście pod nią ma przynieść szczęście.
Brama ta jest darem Siedmiogrodzkiego Stowarzyszenia Światowego Związku Węgrów. Stary Sącz przyozdobiła w czerwcu 1999 roku. Stanęła z okazji kanonizacji błogosławionej Kingi, córki węgierskiego króla Beli IV, żony księcia Bolesława Wstydliwego, założycielki tutejszego klasztoru klarysek, w którym spędziła ostatnie lata życia. Mszę kanonizacyjną na przyklasztornych błoniach prowadził papież Jan Paweł II. Do dziś stoi tam papieski ołtarz, wokół którego rozrosło się centrum pielgrzymkowe. Na uroczystość przyjechało wielu Węgrów (był także ówczesny prezydent kraju Árpád Göncz). Brama miała przypomnieć o wielowiekowych związkach Polski i Węgier, od czasów średniowiecza do współczesności.
Konstrukcja wzorowana jest na bramach do zagród Seklerskich, tradycyjnie budowanych przez ten lud na dalekich rubieżach Siedmiogrodu. Wykonana jest z drzewa dębowego. Wśród bogatych ornamentów znajdują się wizerunki św. Kingi oraz św. Jadwigi, królowej Polski, żony Władysława Jagiełły, córki Ludwika Węgierskiego.
Starosądecka brama jest jedną z trzech w Polsce. Dwie inne znajdują się w Tarnowie i w Koszycach Wielkich.
Warto wiedzieć
Seklerzy (czasem też Szeklerzy) mówią po węgiersku i są potomkami ludu, który król węgierski Bela III (XII wiek) osadził na rubieżach Siedmiogrodu w celu ochrony granic przed koczownikami ciągnącymi ze wschodu. Pochodzenie tego ludu nie jest wyjaśnione, legenda wywodzi ich od wodza Hunów Attyli. Odrębność kulturowa Seklerów przetrwała do naszych czasów. W oficjalnych statystykach figurują często jako siedmiogrodzcy Węgrzy.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
Tekst powstał we współpracy z MOT w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego”.
Dodaj komentarz