Praga
Dom Reprezentacyjny, perła secesji

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
To niezwykle ważne miejsce dla czeskiej historii XX wieku. A jednocześnie perełka praskiej secesyjnej architektury.
Dwukrotnie ważyły się tu losy czechosłowackiej państwowości: 28 października 1918 r. z balkonu Domu Reprezentacyjnego w Pradze ogłoszono powstanie nowego państwa: Czechosłowacji. W jego skład weszły należące wcześniej do monarchii austro-wegierskiej Czechy, Morawy, Śląsk Opawski, Górne Węgry (wkrótce Słowacja) i Ruś Zakarpacka oraz Śląsk Hulczyński (wcześniej w granicach cesarstwa niemieckiego). Po raz drugi wielka historia zawitała tu w listopadzie 1989 r. W Domu Reprezentacyjnym miało miejsce pierwsze oficjalne spotkanie ówczesnych władz z opozycyjnym Forum Obywatelskim pod przywództwem Václava Havla. To był pierwszy krok do sukcesu Aksamitnej Rewolucji.
Miejsce z historią
Zanim powstała tu secesyjna budowla, znajdował się tu pałac królewski wybudowany za panowania Wacława IV z dynastii luksemburskiej około 1380 roku. Przez lat sto z okładem służył za królewską rezydencję, do czasu aż Władysław II Jagiellończyk powrócił z dworem na Hradczany. Wtedy pałac zaczął podupadać, aż po jego funkcji pozostało tylko wspomnienie wyrażone w nazwach okolicznych ulic i uliczek. Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecní dům) został zbudowany w latach 1905-12 według planów wybitnych czeskich architektów, a wystrój wnętrz tworzyli najsłynniejsi czescy malarze i rzeźbiarze pracujący na początku XX wieku. Do listy ich nazwisk (nie są u nas powszechnie znane) odsyłam na stronę Domu (link poniżej).
Kwintesencja Art Nouveau
Ogrom, przestrzeń, przepych i wykwintne, oparte na motywach roślinnych dekoracje. Tak w skrócie można by scharakteryzować wnętrze budynku. Dziś mieszczą się tu sale wystawowe, koncertowe i konferencyjne; tu znajduje miejsce wiele spektakularnych wydarzeń w czeskiej stolicy. Największą jest sala im. Smetany (Smetanova síň), gdzie odbywają się m.in. koncerty muzyki poważnej. Kawiarnie, restauracje, kluby zachęcają zachowanym doskonale, stuletnim wystrojem i klimatem. Trochę może zniechęcają ceną.
Warto wiedzieć
Dom Reprezentacyjny znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Prochowej, jednego z symboli praskiego starego miasta. Ale już ?za murami?.
Komuś, kto lubi secesję, polecam zwiedzenie wnętrz z przewodnikiem. Bilet kosztuje 290 koron (46 zł), nie jest więc tani, ale może warto. Spacer przez kolejne sale z salą koncertową na końcu trwa około godziny.