Dłużniewo
Dwór Stanisława Kierbedzia
Budowa dworu w Dłużniewie (Lūznava) rozpoczęła się w roku 1905. Budynek zaprojektował właściciel tutejszych dóbr Stanisław Kierbedź (1810-99).
To urodzony na Litwie polski inżynier budowy mostów kolejowych, najbardziej znany jako projektant tzw. „Mostu Kierbedzia” w Warszawie. Profesor i członek honorowy Akademii Nauk w Petersburgu.
W latach 1911-15 dwór w Dłużniewie był letnią rezydencją rodziny Kierbedziów, a zarazem ważnym ośrodkiem kulturalnym w łotewskiej Łatgalii. Gościło tu wielu znanych, ale też początkujących zdolnych muzyków, literatów, malarzy i rzeźbiarzy, którzy przybywali tu zarówno w celach pracy twórczej, jak też odpoczynku.
Dwór odnowiono w 2015 roku i jest teraz pełnym życia i inspirującym miejscem spotkań – koncertów, wystaw, seminariów, uroczystości ślubnych, wycieczek lub po prostu spacerów w parku z dala od miejskiego zgiełku.
Warto wiedzieć
* Dłużniewo leży w gminie Rzeżyca (Rēzekne) w łotewskiej prowincji Łatgalia.
* W XVII-XVIII wieku Rzeżyca i okolice należały do Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
* W 1285 r. Zakon Kawalerów Mieczowych zbudował tu kamienny zamek – Castrum Rositten (Zamek Rositten). W 1558 r. mistrz zakonu inflanckiego Wilhelm von Firstenberg zastawił zamek królowi Polski Zygmuntowi II Augustowi. Podczas wojny inflanckiej zamek został zdobyty przez rosyjskiego cara Iwana Groźnego w latach 1577-79. W traktacie pokojowym w Jamie Zapolskim w 1582 r. został nazwany cytadelą okręgu zamkowego Rezekne (łac. arx Rezica). Podczas II wojny północnej zamek Rezekne został ostatecznie zniszczony.
* W Rzeżycy znajduje się światowej klasy akustyczna sala koncertowa, wspaniałe miejsce na koncerty z doskonałym programem, na wystawy, seanse filmowe, seminaria i inne przedsięwzięcia.
Dodaj komentarz