Orheiul Vechi
Etniczna muzyka w naturalnej scenerii

Festiwal odbywa się w wyjątkowej scenerii Orheiul Vechi, kulturowego i przyrodniczego rezerwatu, jednego z najpiękniejszych w Mołdawii. To zakole rzeki Rautu, która wyżłobiła w wapiennej skale amfiteatralne zagłębienie.
fot: Jerzy Niemociński
Orheiul Vechi. Etniczna muzyka w naturalnej scenerii
Początkowo imprezę planowano na 3-5 tys. miłośników muzyki ethno, ale szybko stała się tak popularna, że już w jej trzeciej edycji wzięło udział 10 tys. osób.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

24 i 25 sierpnia odbędzie się czwarta edycja Gustar – Ethno Music Festival. Jest to największa tego typu impreza plenerowa w Mołdawii.

W jej trakcie zaprezentują się wykonawcy z MołdawiiRumunii, ale też zespoły grające muzykę etniczną z zagranicy. W festiwalu biorą udział również wykonawcy z Polski. W tym roku występować będzie zespół Acoustic Acrobats, który tworzą muzycy Max Klezmer Band. Gustar Festival przyciąga fanów i miłośników dobrej zabawy  również z całej Europy. Początkowo imprezę planowano na 3-5 tys. miłośników muzyki ethno, ale szybko stała się  tak popularna, że już w jej trzeciej edycji wzięło udział 10 tys. osób.

W naturalnym amfiteatrze

Festiwal odbywa się w wyjątkowej scenerii Orheiul Vechi, kulturowego i przyrodniczego rezerwatu, będącego jednym z najpiękniejszych miejsc w Mołdawii. Rezerwat ten znajduje się ok. 50 km na południowy-wschód od miasta Kiszyniów, stolicy Mołdawii. To zakole rzeki Rautu, gdzie woda wyżłobiła w miękkiej, wapiennej skale amfiteatralne zagłębienie. Ten naturalny amfiteatr charakteryzuje się wyjątkowymi walorami akustycznymi. W bajecznie ukształtowanym terenie miejsce znalazły: scena, widownia i olbrzymie pole namiotowe, na którym nocuje większość publiczności. Choć istnieje również możliwość skorzystania z noclegów w okolicznych pensjonatach i na kwaterach agroturystycznych oraz w znakomitej bazie noclegowej na terenie winnicy „Chateau Vartely”.

Kulturalne pamiątki

Pomiędzy wioskami TrebujeniButuceni znajduje się kompleks muzealny Orheiul Vechi. Są tu ruiny średniowiecznej cytadeli i pałacu tureckiego zarządcy, centrum wystawiennicze z unikalnymi, archeologicznymi wykopaliskami oraz ślady geto-dackich fortyfikacji. Na wysokiej skarpie znajduje się wolnostojąca dzwonnica, a w jej pobliżu jest wejście do skalnego korytarza, który wiedzie do wykutego w  skale monastyru. Składa się on z pomieszczenia cerkwi i niewielkich izb, w których mieszkali mnisi. Niedaleko, na powierzchni znajduje się monastyr Bosie. Pobliska wioska Butuceni określana jest jako żywy skansen Mołdawii. Mieszkający tu ludzie jak dawniej zajmują się pracą na roli w sposób bardzo naturalny, bez stosowania najnowszych technik rolniczych, a przy tym pielęgnują lokalne i narodowe tradycje. Z tego też powodu wioska staje się popularnym miejscem wypoczynku. Coraz więcej mieszkańców Butuceni zamienia swoje domostwa na kwatery agroturystyczne i zajmuje się obsługą turystów.

Gustar to znaczy sierpień

Nazwa Festiwalu wywodzi się od archaicznego słowa „gustar” oznaczającego  sierpień, kiedy większość owoców w Mołdawii jest już dojrzała i smaczna. W nawiązaniu do nazwy festiwal jest doskonałą okazją do smakowania dorodnych mołdawskich owoców z tegorocznych zbiorów w tym wyśmienitych winogron. Oczywiście żadna impreza nie może się obyć w Mołdawii bez degustowania znakomitych mołdawskich win.

Na wielkim jarmarku

Na festiwal przyjeżdża wiele młodych rodzin z dziećmi. Z myślą o nich co roku uruchamiany jest  park rozrywki. Dla osób, które pierwszy raz odwiedzają Mołdawię lub okolice Orheiul Vechi Krajowe Stowarzyszenie Biur Podróży Mołdawii organizuje całą gamę bezpłatnych wycieczek.  W interaktywnych warsztatach rzemieślniczych może wziąć udział każdy i korzystając z nauk wytrawnych rzemieślników ma możliwość stworzenia własnych wyrobów artystycznych. Ci, którzy nie mają artystycznych talentów mogą na Targach Rękodzieła kupić najróżniejsze wyroby ludowe m.in. przedmioty wykonane z gliny, drewna lub tkaniny. Kramom z rękodziełem towarzyszą stoiska gastronomiczne serwujące tradycyjne potrawy kuchni mołdawskiej.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij