Náchod
Festiwal Wrażeń na Pograniczu Kłodzkim
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trzyletni Festiwal Wrażeń (Festival zážitků) na Pograniczu Kłodzkim (Kladské Pomezí), organizowany od lata ub. roku mija właśnie półmetek.
Taką nazwę nosi ta kraina turystyczna, a festiwal organizuje, przy znaczącym wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu „Przekraczamy granice 2014-2020”, stowarzyszenie Branka. Siedzibę ma ono w 20-tysięcznym mieście Náchod, położonym o rzut beretem od granicy z Polską.
Po obu stronach granicy
Festiwal Wrażeń jest czesko-polskim projektem, którego celem jest zwiększenie zainteresowania turystów tym fragmentem pogranicza obu państw poprzez – jak czytam w ładnie wydanym w osobnych wersjach językowych: czeskiej, polskiej i niemieckiej „Wakacyjnym przewodniku”, zaoferowanie im „możliwie najszerszej palety przeżyć w oparciu o dziedzictwo kulturowe regionu”.
Głównymi osiami tematycznymi tego festiwalu w roku ubiegłym były wybitne osobowości, w bieżącym jest historia militarna, a w przyszłym będą różnorodne miejscowe tradycje. Organizatorzy przypominają, że Pogranicze Kłodzkie obejmujące obecnie tereny położone po obu stronach granicy, stanowiło w przeszłości jedną całość w ramach Korony Czeskiej, którą cesarzowa Maria Teresa utraciła w roku 1742 na rzecz Prus. Od wieków przebiegał tędy ważny szlak handlowy z Pragi nad Bałtyk.
27 ciekawych miejsc
A już pierwszy czeski dziejopisarz Kosmas nazwał Miedzę Kłodzką „bramą, przez którą chodzi się do Polski”. Do tego określenia nawiązuje zresztą Stowarzyszenie dla zrównoważonego rozwoju turystycznego w obszarze Miedzy Kłodzkiej. Bardziej szczegółowe informacje na temat Festiwalu Wrażeń, udział w którym jest bezpłatny, a dla turystów przewidziano konkursy i nagrody, znaleźć można Wspomnę tylko, że organizatorzy proponują poznanie w ciągu dwu letnich miesięcy trzech kolejnych lat w sumie 27 ciekawych miejsc.
W 2019 r. program imprez rozpisany jest na każdy dzień tygodnia:
* w poniedziałki: zdobywanie twierdzy Dobrošov k/ Náchodu,
* we wtorki: zostań rekrutem XVIII-wiecznej Twierdzy Kłodzko,
* w środy: oaza pokoju w zamęcie wojny – odkrywanie Pałacu Żelazno” k/ Kłodzka,
* w czwartki: dwór Sarny w Ścinawce Górnej kiedyś i dziś,
* w piątki: na zamek w Adršpachu z Janem Żiżką,
* w soboty: Twierdza Miasto Świdnica – żywe lekcje historii,
* a w niedziele: bitwa o bażantarnię w miejscowości Dubno (Provodov-Šanov).
Zdobywanie twierdzy Dobrošov
Jest to jedna ze znaczących fortyfikacji na dawnym czechosłowacko – niemieckim pograniczu, wybudowana przed II wojną światową. Po zajęciu przez III Rzeszę w 1938 r. „Sudetenlandu”, czyli czeskich Sudetów, umocnienia w większości zostały wysadzone i zniszczone, ale od pewnego czasu odbudowywane są jako atrakcje turystyczne.
Na zdobywanie twierdzy Dobrošov nie zdążyliśmy, ale zobaczyliśmy fragmenty umocnień. Zaproponowano nam też rzuty na odległość atrapami dwu rodzajów granatów, strzelanie z wiatrówki do tarczy, zapoznanie się z budową pneumatycznego pistoletu oraz przenoszenie atrapy niemieckiej miny magnetycznej, w kamuflażowym przebraniu. Atrakcyjne to nie było, ale już wizyta w odległym o kilka kilometrów innym elemencie tego systemu obronnych fortyfikacji – tak. W odrestaurowanym bunkrze znajduje się Muzeum Armii Czechosłowackiej 1918-45, a w nim bogata i bardzo interesująca ekspozycja jej historii, autentycznej broni, wyposażenia, mundurów itp. Naprawdę warta zobaczenia nie tylko przez miłośników militariów.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- więcej o regionie i festiwalu
Dodaj komentarz