Freiberg
Freudenstein, warownia na straży srebra
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zamek Freudenstein we Freibergu stoi na obrzeżach miejskiej starówki. Wpisuje się w linię dawnych fortyfikacji miasta. Jego obecny kształt jest wynikiem rekonstrukcji zakończonej w 2009 roku.
Warownię wybudował tu margrabia Otto z Miśni, zwany też Ottonem Bogatym, z dynastii Wettynów. Stało się to w 1168 roku, zaraz po tym, jak w okolicznych górach, Rudawach (Erzgebirge), odkryto bardzo bogate złoża rudy srebra. Jego zadaniem była ochrona kopalni, górników i związanych z produkcją srebra interesów saksońskich władców.
Osiem wieków
Warownia powstała na w pobliżu istniejącej już osady Christiansdorf. W 1312 zamek został po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach pisanych, a z nazwą Freudenstein ? w roku 1525. Od 1505 roku mieszkał w nim książę elektor Henryk Pobożny, który Freiberg wybrał na swoja siedzibę. Tu urodzili się dwaj jego synowie ? Maurycy i August, także późniejsi elektorzy Saksonii. Zamek służył wtedy jako reprezentacyjna książęca rezydencja. Jego następcy traktowali już Freudenstein jako przystanek w drodze, miejsce wypadu na polowania oraz jako punkt wyjścia na pogrzeby kolejnych elektorów w katedrze we Freibergu.
Od rezydencji do spichlerza
Przebudowa romańsko-gotyckiego zamku w duchu renesansu miała miejsce w latach 1566-77. Przeprowadzili ją architekci Rochus zu Lynar i Hans Irmisch. Po zniszczeniach czasów wojny trzydziestoletniej budowla zatraciła zupełnie funkcje obronne, a jej wnętrze zostało całkowicie zniszczone w wyniku wojny siedmioletniej. Przejęta przez państwo przekazana została wojsku, które to zarządziło drugą gruntowną przebudowę. Tym razem renesansowe mury książęcej rezydencji zamieniono w magazyny. Podczas okupacji napoleońskiej (1813) w zamku był szpital wojskowy. Po wygnaniu Francuzów przywrócono mu funkcje magazynowe i aż do 1979 roku służył jako spichlerz, a potem przez dziesięć lat prowadzono prace konserwatorskie. Zamierzano stworzyć tu dom kultury (już od 1973 roku w piwnicach działał klub młodzieżowy). W 2004 roku mury przejęło miasto Freiberg. Rozpisało konkurs na rekonstrukcję budowli. Wyniki tych prac doceniamy dziś. Obecnie mieści się tu największa na świecie kolekcja minerałów wraz ze słynną wystawą „Terra Mineralia” (napiszę o nich osobno), a także archiwum górnicze.
Zostały tylko mury
Dziś Freudenstein składa się z kilku budowli ? Długiego Domu, Nowego Domu, Wąskiego Domu, Wielkiej Wieży i Kościoła. Zainteresowani odnajdą w istniejącej dziś budowli detale romańskie (w wieży), gotyckie (klatki schodowe i odrzwia) i renesansowe (okna i portale). Generalnie jednak wnętrze jest puste, techniczne.
A zimą (autorka też była zimą, sądzę po zdjęciach) na dziedzińcu zamkowym było lodowisko!