Pilzno
Gotycka katedra z najwyższą wieżą
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W północnej części rynku, obecnie Placu Republiki (Námĕsti Republiky) w mieście Pilzno w zachodnich Czechach, wznosi się gotycka katedra katolicka p.w. św. Bartłomieja z ciekawą historią i bogatą współczesnością.
Jej wieża o wysokości 102,26 m jest najwyższą kościelną wieżą w kraju, a do roku 1981 była w ogóle najwyższą budowlą w Czechach.
Widoki na 70 kilometrów
Z jej platformy widokowej, na którą można wejść po 301 schodach, roztacza się piękny widok nie tylko na miasto i jego okolice, ale przy dobrej widoczności nawet na odległe o 70 km wzgórza Czeskiego Lasu i Szumawy. Dzieje tej świątyni, chociaż także z białymi plamami, pełne są faktów oraz nie pozbawione anegdot. Wiele z nich znalazłem w źródłach czeskich.
Katedrą została w roku 1993 r. na mocy decyzji papieża Jana Pawła II, wraz z utworzeniem biskupstwa pilzneńskiego. Pierwszy kościół powstał tu prawdopodobnie wraz z miastem, zlokalizowanym na nowym miejscu, odległym od starego o około 10 km w linii prostej, przez króla Wacława II (1271-1305) w roku 1295.
Początkowo był on filią kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w mieście Malice, będącego obecnie pilzneńską dzielnicą Roudná. Już z jego początkami związany był spór, komu ta fara podlega. W roku 1310 król Jindřich Korutanský swoje prawo zwierzchności przekazał zakonowi rycerzy niemieckich. I chociaż wkrótce został z kraju wygnany, wymogli oni potwierdzenie go w roku 1322 przez króla Jana Luksemburskiego. To, jak się przypuszcza, stało się podstawą decyzji o budowie w Pilźnie nowego kościoła. Rozpoczęto ją w roku po roku 1342.
Trzy wieki budowy
Lokalizacja w rynku i to w jego północnej części, a nie pośrodku, była w tamtych czasach czymś niezwykłym. Przeważnie wznoszono kościoły w linii którejś z pierzei, albo w sąsiedztwie rynku. Czymś normalnym zaś wówczas była budowa świątyni początkowo mniejszej, tu z nietypowo małym prezbiterium. Późniejsza rozbudowa gotyckiej świątyni zakończyła się dopiero w połowie XVI w. m.in. ze względu na wojny husyckie, częściowo już w stylu renesansu.
Dodaj komentarz