Drzewica
Gotycki kościół z okrągłą wieżą

Efekt dzisiejszy jest taki, że wieża na planie koła ma jeszcze charakter romański, nawa – gotycki (cała średniowieczna część zbudowana z kamienia i cegły ma charakter obronny), a dobudowane po stuleciach transept i prezbiterium są neogotyckie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot:
Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
Kościół wygląda starożytnie, choć świeżo jest oczyszczony z patyny wieków. Zachowała się ona jeszcze w dolnych partiach wieży, ale i ona jest właśnie w remoncie, obstawiona rusztowaniami.
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
  • Drzewica. Gotycki kościół z okrągłą wieżą
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niewielka miejscowość w pobliżu Opoczna. Drzewica. Bardzo jest ciekawy kościół pod wezwaniem św. Łukasza Ewangelisty. Ufundowany przez właścicieli miasteczka ? Drzewickich ? w 1315 roku (parafię utworzono w 1321 roku), ukończony w został 1460 roku.

Przebudowany i rozbudowany został dopiero na początku XX wieku. Efekt dzisiejszy jest taki, że wieża na planie koła ma jeszcze charakter romański, nawa ? gotycki (cała średniowieczna część zbudowana z kamienia i cegły ma charakter obronny), a dobudowane po stuleciach transept i prezbiterium są neogotyckie. Ta mieszana składa się w sumie na ciekawe wrażenia. Kościół wygląda starożytnie, choć świeżo jest oczyszczony z patyny wieków. Zachowała się ona jeszcze w dolnych partiach wieży, ale i ona jest właśnie w remoncie, obstawiona rusztowaniami.

W latach 1551-1610 kościół znajdował się w rękach innowierców ? był zborem kalwińskim. Katolikom służyła wtedy mniejsza drewniana świątynia p.w. św. Stanisława i. Przy kościele tym Drzewiccy w ufundowali na początku XVII wieku konwent bernardynek.

Wnętrze kościoła jest dość puste. Nawa zachowała gotycką konstrukcję, wystrój natomiast jest neogotycki ? zaprowadzony tam prawdopodobnie wraz z przebudową na początku ubiegłego wieku. Z rzeczy dawnych odnotować warto polichromię pochodzącą z XVI wieku przedstawiająca św. Krzysztofa, późnogotycki krucyfiks drewniany z XVI wieku, płyty nagrobne Jakuba (zm. w 1563 r.) i Adama (zm. w 1604 r.) wewnątrz oraz dwie płyty XVI-wieczne z postaciami rycerzy wmurowane w zewnętrzne ściany kościoła, bardzo już zniszczone.

 

 

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij