Iwonicz
Nekropolie i grób Nieznanego Żołnierza

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W Iwoniczu są dwa cmentarze – stary i nowy. Znajdują się tu groby mieszkańców wsi i wielu osób zasłużonych dla uzdrowiska, oraz poległych w walce o wolność ojczyzny. Są mogiły artystów, księży, lekarzy, nauczycieli i społeczników…
Stary cmentarz został założony na początku XIX wieku. Jest tu wiele pięknych zabytkowych nagrobków. Są też zbiorowe mogiły. Na starym cmentarzu stoi grobowiec rodziny hrabiów Załuskich. Spoczywają tu Karol Załuski dzięki któremu odrestaurowano Iwonicz Zdrój, jego synowie Michał Załuski z żoną Heleną oraz Iwo Załuski. Na razie czeka w „kolejce” do renowacji. Pochowany jest tu między innymi Stanisław Dębicz – reżyser i aktor, Stanisław Studencki – malarz batalista, uczeń Wojciecha Kossaka, Franciszek Ksawery Wąsowicz i Jan Wiśniewski – uczestnicy powstania styczniowego. Jest nagrobek ks. Karola Poprawskiego, który był proboszczem w Iwoniczu przez 30 lat. Jest też niewielki obelisk poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. Spacerując cmentarnymi alejkami mijam bardzo ciekawe nagrobki. Wiele z nich jest zniszczonych upływem czasu. Ich renowacją zajmuje się Stowarzyszenie „Ocalić od Zapomnienia”.
* * *
Na terenie nowego cmentarza znajdziemy grób Nieznanego Żołnierza. To zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Pomnik zwieńczony jest metalowym krzyżem. Na postumencie umieszczono tablicę z wizerunkiem orła. Jest napis „Grób Nieznanego Żołnierza 1939-1945”. Są tu pochowani nierozpoznani żołnierze zamordowani w Lesie Grabińskim. Jest też obelisk wspominający katastrofę smoleńską.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Nie można przenosić mogił żołnierzy poległych na wojnie .
Trzeba o nie dbać i pielęgnować .
Nakazuje to ustawa polska i międzynarodowe konwencje .
To jest ciekawy temat .