Lipnica Murowana
Jedyne sanktuarium św. Szymona
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W małopolskim miasteczku Lipnica Murowana znajduje się jedyne w kraju sanktuarium św. Szymona, bernardyna i kaznodziei.
Urodził się on tu około roku 1435, a według innych źródeł 1440 roku, w ubogiej rodzinie piekarzy Anny i Grzegorza. Ochrzczono go w lipnickiej farze, kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła, w gotyckiej kamiennej chrzcielnicy zachowanej do naszych czasów. Według legendy to dzięki jego modlitwie zgasł trawiący miasto pożar. A chociaż Szymon rozdawał ubogim za darmo chleb, to ojcowska sakiewka stale się napełniała. Po ukończeniu szkółki parafialnej przeniósł się do Krakowa, gdzie po odpowiednim przygotowaniu studiował przez trzy lata teologię na Akademii Krakowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał około roku 1462. Wcześniej, bo w roku 1454, zetknął się z późniejszym świętym Janem Kapistranem (Giovanni da Capestrani, 1386-1456), franciszkańskim kaznodzieją i założycielem klasztorów Braci Mniejszych Obserwantów.
Wybitny kaznodzieja
I to pod jego wpływem wstąpił do zakonu bernardynów oraz rozpoczął wygłaszać kazania. To wymagało zarówno charyzmy, jak i dobrej znajomości biblii oraz filozofii chrześcijańskiej. Szybko awansował do rangi kaznodziei katedralnego, a jego kazań słuchali królowie, dworzanie, profesorowie i studenci, a nie tylko „prosty lud”. Służył też ubogim, m.in. w trakcie zarazy w Krakowie posługiwał chorym i umierającym oraz przygotowywał ich na śmierć. Sam również zaraził się wówczas i zmarł 18 lipca 1482 r. Pochowany został w krypcie pod ołtarzem kościoła św. Bernarda na Stradomiu.
Już za życia towarzyszyła mu „aura świętości”, a według źródeł kościelnych po jego śmierci spisano 377 „cudów” jakie wydarzyły się jakoby za jego wstawiennictwem. Błogosławionym został jednak dopiero, „na podstawie kultu niepamiętnego”, w 1685 roku. Natomiast starania o jego kanonizację rozpoczęte w XVIII w. zakończyły się wyniesieniem go na ołtarze w 2007 r. przez papieża Benedykta XVI. Szczególnym kultem otoczony jest w Krakowie oraz rodzinnej Lipnicy Murowanej. W niej, na miejscu jego domu rodzinnego w pobliżu lipnickiego rynku, na blisko 40 lat przed jego beatyfikacją, Stanisław Lubomirski wybudował w 1636 roku poświęcony mu niewielki kościół.
Dodaj komentarz