Jezioro Borzechowskie
Najgłębszy akwen na Kociewiu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Spacer przez arboretum Wirty kończę dłuższym przystankiem nad Jeziorem Borzechowskim. Niby już poza ogrodzeniem ogrodu botanicznego, ale jakby w nim. Na wysokiej skarpie pobudowano punkty widokowe, na dole, na brzegu ? drewniane pomosty.
Zbliża się czerwcowy wieczór, a na wodzie pusto. Motorówek nie słychać ? to jasne; akwen objęty jest strefą ciszy. Nie widzę jednak ani żaglówki, ani kajaka, ani nawet rybackiej łódki? Może to przypadek, a może jezioro znajduje się poza zainteresowaniem wodniaków?
Byłoby to dziwne, bo Jezioro Borzechowskie Wielkie jest trzecim pod względem powierzchni na Kociewiu, największym na znajdującym się w tej krainie Pojezierzu Starogardzkim. Jego powierzchnia wynosi około 240 hektarów. Jest też najgłębszym akwenem na Kociewiu. Największa jego głębia sięga 43 metrów, choć średnia głębokość wynosi tylko 11 metrów. Borzechowskie Wielkie jest też jeziorem czystym: jego wody zakwalifikowano do I klasy.
Borzechowskie Wielkie połączone jest wąskim przesmykiem z jeziorem Szteklin. Znajduje się na nim kilka wysp. Na największej z nich, Starościńskiej (jej powierzchnia ma 4 ha), zachowały się pozostałości zamku, który w latach 1581-1772, czyli w czasach przynależności Kociewia do I Rzeczypospolitej, był siedzibą starostów kociewskich.
Warto wiedzieć
* Największą miejscowością położoną nad jeziorem jest Borzechowo, wieś, która nadała mu nazwę. Jej metryka sięga XVI wieku. Dziś znajdziemy tu najwięcej propozycji noclegowych oraz możliwości wypoczynku na wodzie: są tu plaża, wypożyczalnie sprzętu, pensjonaty i agroturystyka.
* Największą nadbrzeżną atrakcją turystyczną jest położone na zachodnim brzegu jeziora arboretum Wirty. O nim jednak napiszę osobno.
Dodaj komentarz