Zalew Kamieński
Kamień Pomorski – Dziwnów – Wolin

Po latach widzę do jak wielu zmian tu doszło, zmian na lepsze. W ostatnim dziesięcioleciu miasta wypiękniały i wzbogaciły się o nowoczesną infrastrukturę. Cały region zachował walory przyjaznej, „dzikiej” natury.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Zalew Kamieński. Kamień Pomorski – Dziwnów – Wolin
Ogromną przyjemnością jest pobyt w dziwnowskim porcie jachtowym i porcie rybackim. Port jachtowy (sezonowy) otwarto w 2013 r. i może przyjąć ok. 60 jednostek. Na wskroś nowoczesny port rybacki, otwarty w 2015 r., zapewnia dziwnowskim rybakom funkcjonalne, pełne udogodnień zaplecze.

Dziwnów otrzymał prawa miejskie w 2004 r., zamieszkały jest przez ok. 3 tysiące mieszkańców. W skład aglomeracji Dziwnowa wchodzą Dziwnówek, Łukęcin i Międzywodzie. To w tych miejscowościach lokowane były zakładowe ośrodki kolonijne i wczasowe, z których do morza, na plaże z letnimi kąpieliskami jest żabi skok.

Przeszłam w Dziwnowie Aleją Sportowców i nadmorską promenadą. Ukryta miejscami wśród wydmowej roślinności promenada składa się z trzech odcinków. Ma 2,2 km długości. Oddany w 2018 odcinek od Przymorza do ul. Żeromskiego posadowiony jest na palach. Jeśli ktoś nie chce zalegać na plaży, może piękno białej, piaszczystej, szerokiej nadbałtyckiej plaży podziwiać z promenady.

Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie jest instalacją, na którą składają się postumenty zawierające odlane z mosiądzu repliki medali zdobytych przez polskich olimpijczyków i Mistrzów Świata czy Europy. Co roku, od 18 lat w Dziwnowie organizowany jest Festiwal Gwiazd Sportu – w 2021 r. w dniach 12-14 sierpnia obędzie XIX edycja (w 2020 r. nie odbyła się), podczas którego sportowcy odsłonią repliki swoich medali.

Ogromną przyjemnością jest pobyt w dziwnowskim porcie jachtowym i porcie rybackim. Port jachtowy (sezonowy) otwarto w 2013 r. i może przyjąć ok. 60 jednostek. Na wskroś nowoczesny port rybacki, otwarty w 2015 r. i sfinansowany w całości ze środków zewnętrznych, zapewnia dziwnowskim rybakom funkcjonalne, pełne udogodnień zaplecze. Otaczające port boksy pod dachem, wyposażone są w niezależny węzeł sanitarny i magazyn. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny.

Wolin jest kameralny, tak jak jego marina z basenem, która może przyjąć ok. 30 jednostek. Naprzeciwko, na Wolińskiej Kępie położona jest osada Słowian i Wikingów. Wolin ma wspaniałe mosty. Obrotowy , jeden z czterech istniejących w Polsce takich mostów, łączy ostrów – Wolińską Kępę z Wyspą Wolin. Drugi, nowy to most drogowy, który powstał w 2003 r. w obwodnicy wolińskiej i odblokował korki wracającym znad morza.

Ale Wolin to potężna, uwiarygodniona dokumentami tysiącletnia historia, łącząca historię nadbałtyckich krain. W tym przypadku Pomorze i Skandynawię. Chociaż Wolin jest teraz niewielkim miasteczkiem, zamieszkałym przez ok. 5 tys. mieszkańców, uznawany był za potężną osadę, opisywaną w kronikach podróżników. Skandynawowie – Wikingowie nazywali Wolin Jomsborg. To w Wolinie schronił się król Harald Sinozęby (w Danii mówi się raczej – niebieskozęby). Ranny w czasie zwarcia z synem Swenem Widłobrodym tutaj dokonał żywota w 987 r. W centrum miasteczka, w parku, naprzeciwko bardzo ciekawego Muzeum Regionalnego, ustawiony został w sierpniu 2014 roku, podczas jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Słowian i Wikingów kamień runiczmy poświęcony Haraldowi. Ten piękny, rzeźbiony i barwnie pomalowany głaz wypełniają motywy zaczerpnięte z oryginalnego kamienia z X wieku, który znajduje się w Jelling (Dania, Jutlandia), upamiętniającego rodziców Haralda, Gorma i Thyrę.

Warto wiedzieć

* Dziwna objęta jest ochroną w ramach obszaru Natura 2000 pod nazwą „Ujście Odry i Zalew Szczeciński” oraz „Zalew Kamieński i Dziwna”.
* Planowany termin Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie w 2021 r. to 30.07-01.08.
* Harald Sinozęby – Blåtand – jest symbolem i ikoną technologii Bluetooth.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 24 czerwca 2021; Aktualizacja 7 sierpnia 2021;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij