Kamień Pomorski
Pusto w kościele św. Mikołaja
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół pw. św. Mikołaja w kamieniu pomorskim stoi na wzgórzu w centrum miasta. Znajduje się na terenie Parku Miejskiego im. Jana Pawła II.
Już w roku 1335 wymieniono go jako kaplicę cmentarną i szpitalną. Opiekę nad nim sprawował wikariusz z katedry św. Jana Chrzciciela. Kościół jako filialny służył ludziom zamieszkującym przedmieścia – rybakom, żeglarzom, chłopom. Nie mogli oni uczestniczyć w nabożeństwach w katedrze, bo te były celebrowane dla szlachty pomorskiej i mieszczan. Od czasu reformacji należał do wyznania ewangelickiego.
Do połowy XVI wieku wybudowano korpus kościoła. W XVII wieku wzniesiono wieżę, kruchtę i zakrystię. Kruchta i zakrystia przylegają do nawy głównej. Zakrystia jest obok ołtarza głównego z lewej strony a kruchta z prawej. Dziś w kruchcie jest konfesjonał. Jest jeszcze jedno pomieszczenie na piętrze obok wejścia. Budowla ma wymiary 8,5 na 19,5 m.
Jak wyglądało wnętrze
Po II wojnie światowej do roku 1960 we wnętrzu znajdowały się nie zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi ołtarz, ambona, empory (rodzaj antresoli) organy.
Ołtarz ustawiony był w prezbiterium. Murowany blat ołtarza nadbudowany był drewnianą szafką ołtarzową ozdobioną kręconymi kolumienkami i postaciami aniołków. Ołtarz miał w centralnej części gotycki tryptyk. Pośrodku była postać Madonny. Po prawej stronie w górnej części znajdowały się figurki św. Mikołaja, patrona kościoła i św. Jerzego. A po lewej górnej stronie tryptyku były figurki św. Magdaleny i św. Apolonii. W dolnej części znajdowała się figurka św. Katarzyny. Skrzydła boczne tryptyku zdobiły postacie dwunastu świętych. Nad całością ołtarza górował krucyfiks z połowy XIV wieku który był repliką krucyfiksu z katedry w Kamieniu Pomorskim.
Warto wiedzieć
* Wokół kościoła istniał cmentarz grzebalny. Cmentarz ewangelicki przetrwał najdłużej a cmentarz katolicki wcześniej zamieniono na park. Kościół z funkcja kościoła cmentarnego spełniał funkcje duszpasterskie wobec wsi Grabowa, Połchowa, Chrząszczewa, Buniewic i Żółcina.
* W roku 1960 rozpoczęto prace budowlane adaptujące obiekt na muzeum. W latach 1966-92 mieściło się tu Muzeum Regionalne. Dzisiaj kościół św. Mikołaja jest świątynią katolicką, filią parafii katedralnej. Został poświęcony w roku 1994.
* Parafia Kamień Pomorski istnieje od XII wieku. Powstała z inicjatywy Bolesława Krzywoustego gdy przeprowadził misję chrystianizacyjną św. Biskup Otton z Bambergu.
Drugim kościołem , filią katedry , jest
kościół mariacki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny .
Stoi niedaleko katedry i raz dziennie odbywają się tam msze.
Na zdjęciu katedrę widać z prawej strony .
W roku 1743 uległ on zniszczeniu na skutek silnego
sztormu na Zalewie Kamieńskim .
Dwukrotnie spłonął w roku 1308 i 1483 roku .
W XIX wieku był użytkowany jako szpital i magazyn .
Po II wojnie światowej został zamknięty .
W latach 1960-1970 użytkowany do celów świeckich ,
a do 1993 funkcjonował jako sala estradowa domu kultury .
Mimo wszystko zachował mury świątyni .