Pińsk
Katedra najstarsza na Kresach

Pińska katedra była najstarszą świątynią katolicką na kresach wschodnich Rzeczypospolitej. Pierwotnie, od jej wzniesienia w 1396 r. aż do zastąpienia jej przez króla Zygmunta I Starego w 1510 r. murowaną, by ła drewniana. W latach 1981-86 świątynię odremontowano za pieniądze parafian.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Pińsk. Katedra najstarsza na Kresach
Trudno mi zgodzić się z opinią autora przewodnika po Polesiu z 1935 roku, że "wewnątrz nie mieści nic specjalnej uwagi godnego?.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Katedra była, wg M. Marczaka, najstarszą świątynią katolicką na kresach wschodnich Rzeczypospolitej. Pierwotnie, od jej wzniesienia w 1396 r. aż do zastąpienia jej przez króla Zygmunta I Starego w 1510 murowaną, by ła drewniana.

Kilkakrotnie niszczona, najmocniej w 1706 przez Szwedów, została odbudowana i konsekrowana w 1730 roku. Gotycko-renesansowa budowla z barokową fasadą i wieżami ma późnobarokowe, z elementami rokoka wnętrze. Jest świątynią trójnawową z dobudowanymi kaplicami.

Trudno mi zgodzić się z opinią autora przewodnika po Polesiu z 1935 roku, że „wewnątrz nie mieści nic specjalnej uwagi godnego?. Jest w niej bowiem siedem ołtarzy z około setką figur i ornamentów wyrzeźbionych w XVIII w. przez Jana Szmyta. Jest także bogato zdobiona ambona, zabytkowy chór i organy z 1498 piszczałkami, 36 rejestrami i 27 czynnymi głosami, konfesjonały i wiele innych wartych zobaczenia detali wyposażenia.

W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Bartolomea Estebana Murilla: patronki świątyni ? Wniebowzięcia NMP i płaskorzeźba poświęcona patronowi klasztoru: Stygmatyzacja św. Franciszka. Uwagę zwraca też obraz Alfreda Romera ?Pińska Madonna? z 1894 roku. Polichromia sklepienia i freski namalowane zostały w 1909 r. przez Stanisława Rudzińskiego, zaś na ścianach prezbiterium ? przez Bronisława Wiśniewskiego. W latach 1981-86 świątynię odremontowano za pieniądze parafian. Osobno stojąca, czterokondygnacyjna dzwonnica wybudowana została w 1817 roku. A ją oraz kościół otacza ceglany mur z przełomu XI i XIII w.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 15 stycznia 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 

Komentarze: 3

  Leopolis, 23 maja 2015 @ 11:18

  A ja znam jeszcze starszą parafię na Kresach, mianowicie w Żydaczowie (obecnie obw.Lwowski). Powstała w 1301 roku, pierwotnie kościół drewniany, później murowany w 1612 roku, a w roku 1676 Jan III Sobieski dziękował Bogu za wygraną bitwę pod Żurawnem. http://web.archive.org/web/20080601182925/http://www.zhydachiv.lviv.ua/~kostel/histp.html

  Leopolis, 23 maja 2015 @ 11:20

  Jeszcze raz kościół w Żydaczowie

  Leopolis, 23 maja 2015 @ 11:29

  A przy okazji dodam zdjęcie cmentarza polskiego, który obecnie jest na liście zabytków miasta Żydaczowa.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!