Pińsk
Główna ulica – ulica Lenina

Niegdyś nazywała się Wielką Kijowską, w latach międzywojennych Kościuszki, a w czasach radzieckich i nadal – Lenina. Łączyła w przeszłości przedmieście Karolin z pińskim grodem i wzniesionym w XVII w. z trójkondygnacyjnym gmachem Kolegium.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Pińsk. Główna ulica – ulica Lenina
Kilkanaście zabytkowych domów mieszkalnych pieczołowicie ostatnio odnowiono, z zachowaniem jednak ? to pińska ciekawostka ? starych przedwojennych, malowanych na ścianach polskich i żydowskich nazw sklepów i warsztatów, które się niegdyś w nich mieściły.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wojny i pożary pochłaniające drewniane domy i świątynie Pińska spowodowały znaczne straty również w zabytkach.

Chociaż sakralnym największe szkody przynieśli ludzie. ?Herostratesi XX wieku?, jak nazwała bolszewickich barbarzyńców T. Chwagina nawiązując do szewca, który spalił jeden z antycznych cudów świata ? świątynię Artemidy w Efezie. Komuniści likwidowali światynie i klasztory lub przeznaczali na inne cele powodując ich dewastację. A dumę miasta, XVII-wieczny kościół św. Stanisława, w krypcie którego był grób św. Andrzeja Boboli wysadzili w powietrze w 1953 r. na rozkaz ?genseka? Nikity Chruszczowa. Utworzyli w jej miejscu rozległy plac, oczywiście (także dotychczas) Lenia z jego ogromnym pomnikiem. Hula po nim wiatr od rzeki Piny.

Wzniesione na jej lewym brzegu, kilkaset metrów powyżej ujścia do Prypeci miasto, z ładną panoramą Starówki, gdy patrzeć na nią z wysokiego mostu, ma turystom sporo do zaoferowania. Najcenniejszą zabytkową budowlą Pińska, ściślej całym ich zespołem, jest klasztor franciszkanów i katedra p.w. Wniebowzięcia NMP z wysoką, wolnostojącą dzwonnicą. Zajmują one cały kwartał między nadbrzeżnym bulwarem ? ul. Dnieprowskiej Flotylli, opadającymi ku niemu ulicami: Komsomolską i Wiery Chorużej oraz historyczną główną ulicą miasta.

Niegdyś nazywała się Wielką Kijowską, w latach międzywojennych Kościuszki, a w czasach radzieckich i nadal Lenina. Łączyła w przeszłości przedmieście Karolin z pińskim grodem i wzniesionym w XVII w. ze środków starosty pińskiego ks. Albrechta Stanisława Radziwiłła trójkondygnacyjnym gmachem Kolegium. Wcześniej była to jedna z budowli zespołu klasztoru jezuitów, którego część oraz kościół św. Stanisława, najpierw spalili żołnierze radzieccy we wrześniu 1939 roku w kilka godzin po wkroczeniu do miasta, a następnie, jak już wspomniałem, wysadzono go w powietrze w 1953 roku. Zamierzano postąpić podobnie z katedrą i innymi budowlami sakralnymi, ale czasy na szczęście już się zaczynały zmieniać. Ta pryncypialna ulica, mimo iż oprócz  klasztoru i katedry, stoi przy niej kilka innych zabytkowych budynków, m.in. Pałac Mateusza Butrymowicza, Dom Napoleona Ordy i najstarsze gimnazjum oraz przeważnie jednopiętrowe domy mieszkalne, zachowała miasteczkowy charakter.

Na ul. Lenina warto także zwrócić uwagę, ze względu na jego wybitnych uczniów o których już wspomniałem, na budynek gimnazjum z lat 1852-1853, obecnie siedzibę miejskiego wydziału oświaty. A także kilkanaście zabytkowych domów mieszkalnych, pieczołowicie ostatnio odnawianych, z zachowaniem jednak ? to pińska ciekawostka ? starych przedwojennych, malowanych na  ścianach polskich i żydowskich nazw sklepów i warsztatów, które się niegdyś w nich mieściły.

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 4

  maria, 16 listopada 2013 @ 10:39

  Brawo Pińszczanie,brawo Władze miasta.To bardzo ciekawe,że przy restauracji starych,zabytkowych budynków pozostawia się stare napisy.To wielki szacunek dla pogmatwanej historii tego miasta.Jestem z tego dumna jako potomkini Pińszczan.Maria z d.Nowotna

  Aneta Balerkiewicz, 16 czerwca 2018 @ 20:29

  Brat mego dziadka Bohdan Przysiecki był w okresie międzywojennym nauczycielem w Pińsku w Gimnazjum Męskim – czy może zachował się ten budynek lub jakieś zdjęcia tego budynku?

  Aneta Balerkiewicz, 16 czerwca 2018 @ 20:30

  chodzi o Bohdana także brat Mariana Przysieckiego (tego od odbicia więźniów), mój dziadek to ich brat.

  Aneta Balerkiewicz, 16 czerwca 2018 @ 20:36

  Szukam także wszelkich informacji o Pińskim aptekarzu Przysieckim

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij