Kolonia
Dziewięć wieków miejskiego ratusza
Jedną z dominant Kolonii jest kamienna, gotycka, zbudowana na planie kwadratu, pięciokondygnacyjna wieża ratusza.
Ratusz ten, o ponad 900-letniej historii, uznawany jest za najstarszy w Niemczech, a na pewno z najdłuższą udokumentowaną historią. Dolne partie wieży zasłaniają inne budynki. Najlepiej widoczna jest ona od strony północno-wschodniej, z uliczki Budengang.
Arcybiskup nad… wypiętymi, gołymi pośladkami
Masywna, 61-metrowej wysokości wieża z gotyckimi oknami i dosyć ostro spadzistym dachem, ozdobiona jest licznymi, również kamiennymi, pełnoplastycznymi posągami historycznych postaci niemal naturalnej wielkości. Są wśród nich cesarze, królowie i papieże, arcybiskupi, sławni rycerze, a także miejscy notable oraz inne postacie historyczne. Posągi te stoją na kamiennych, rzeźbionych podstawach, głównie z dekoracjami roślinnymi, ale niekiedy trochę szokujących.
Arcybiskup i elektor Konrad – dla przykładu – będący w konflikcie z mieszczańskimi władzami miasta, ma pod sobą… wypięte męskie pośladki z widocznym od tyłu pełnym przyrodzeniem. A sąsiadujący z nim dwunastowieczny koloński kupiec i bankowiec Gerhard Unmaze pod stopami ma trzy grające na bębenkach małpki. Wśród rzeźb postaci na ścianach wieży ratusza jest również perfumiarz, wynalazca w 1709 r. słynnej wody kolońskiej Johann Maria Farina.
Na miejscu rzymskiego pretorium
Ratusz zbudowano na miejscu rzymskiego pretorium. Kolonia, największe w dwunastowiecznych Niemczech miasto z ważnym portem nad Renem, była początkowo rzymskim obozem, od roku 50 n.e. miastem, a od 80 r. n.e. stolicą prowincji Imperium Romanum. Do roku 475 pretorium było siedzibą rzymskiego namiestnika Germania Interior. Później zaś, niemal do końca VIII wieku, gdy budynek został zniszczony przez trzęsienie ziemi, stał się on rezydencją frankijskich królów z dynastii Merowingów.
Dzieje ratusza ściśle związane są z historią miasta, w roku 795 podniesionego do rangi stolicy arcybiskupiej, dużego ośrodka gospodarczego, głównie handlowego i rzemieślniczego. Z ważną grupą kupców – patrycjuszy oraz… społeczności żydowskiej korzystającej tu z immunitetu nadanego jej przez króla. Jako o ciekawostce wspomnę, że także obecnie z ratuszem sąsiaduje budynek dawnej żydowskiej mykwy – rytualnej łaźni.
Z dokumentów z połowy XII w. wiadomo, że obywatele, a tytuł ten przysługiwał tylko posiadaczom nieruchomości, spotykali się w domu stojącym na miejscu rzymskiego i merowińskiego pretorium, a po nim w pierwszym tu ratuszu.
Kto posiada najstarszy miejski herb?
Miasto co najmniej od roku 1114, bo z niego pochodzi pierwsza wzmianka na ten temat, ma miejski herb uważany tu za najstarszy w Europie. Ale posiadaniem najstarszego miejskiego herbu w Europie szczycą się słowackie Koszyce, które otrzymały go w roku. Kto więc ma najstarszy? Pomijając inne historyczne szczegóły wspomnę, że już w roku 1288 Kolonia uniezależniła się od elektorów – książąt Świętego Cesarstwa Rzymskiego, od 1388 r. posiadała uniwersytet, a w 1396 r. otrzymała miejską konstytucję.
Dodaj komentarz