Szalowa
Kościół drewniany jak murowany

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Malowane wnętrze
Na ścianach nawy głównej położona jest XVIII-wieczna kołtryna – tapeta wykonana w technice drzeworytniczej z kwiatowym ornamentem. Ściany i stropy kościoła zdobią m.in. malowane kartusze z akantu i rocaille (ornament muszlowy), rozety z motywem liści dębu, bordiury. Polichromia pokrywa wszystkie drewniane detale architektoniczne kościoła. Towarzyszą jej drewniane, również polichromowane elementy rzeźbiarskie m.in. grupy aniołów, a jest ich w tym kościele bez liku, rzeźby apostołów, rzeźbione wazony z kwiatami czy putta trzymające kartusze.
Siedem ołtarzy
W wyposażeniu kościoła znajduje się siedem drewnianych ołtarzy kolumnowych – sześć bocznych i ołtarz główny – wszystkie bogato zdobione dekoracją rokokową z połowy XVIII w. W ołtarzach umieszczone są obrazy, których czas powstania robi wrażenie: obraz św. Trójcy i św. Michała Anioła w ołtarzu głównym z XVIII w., obrazy św. Mikołaja z XVI w. oraz św. Barbary i św. Stanisława bpa z XVIII w., św.Anny Samotrzeć z XVI w. i św. Jana Kantego z XVII w. Kościół w Szalowej jest miejscem kultu obrazu św. Jana Kantego, który pierwotnie zdobił ołtarz poprzedniego kościoła.
Do innych cennych elementów ruchomego wyposażenia kościoła należą m.in. oryginalne konfesjonały, ławy i stalle, stylowa chrzcielnica z czarnego marmuru, rokokowa ambona obficie dekorowana snycerką i rzeźbą. Ambona połączona jest schodami z lożą kolatorską.
Wydawać by się mogło, że panuje w kościele niemiłosierny ścisk i przeładowanie spowodowane ilością zastosowanych elementów i rozwiązań. Wrażenie przesytu łagodzi jednak barokowo-rokokowa jednostylowość nie powodująca dysharmonii.
Nie koniec na tym
Szalowa to wieś bogata, przechowująca tradycję i artefakty jej przeszłości. Wśród nich ciekawostką są dwie żelazne kłódki z 1659 i 1766 r. do drzwi wejściowych do kościoła.
Z 1739 r., z roku rozpoczęcia budowy kościoła pw. św. Michała Archanioła pochodzi mur otaczający teren wokół świątyni, na którym znajduje się dawny cmentarz przykościelny z zachowanym starodrzewem, XIX-wieczna dzwonnica i XVIII-wieczna kaplica pw. Miłosierdzia Bożego.
Ten Szatan, mordowany właśnie przez Michała Archanioła na fasadzie kościoła w Szalowej, spogląda z nadzieją w stronę Bieśnika. To taka wieś z diabłem – biesem – w nazwie w pobliżu:)