Rańsk
Kościółek z szachulcową wieżą

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przejeżdżając niedawno przez Rańsk po kilku latach niebytności, byłem zdumiony. Miejscowość posprzątana, kościół odnowiony, ogarnięte dookoła. Zupełnie inaczej niż na moich zdjęciach… ale nowych nie dane mi było zrobić. Może ktoś dorzuci…
W centrum wsi stoi kościół ewangelicki, filia parafii w Szczytnie. Nie jest bardzo stary, zbudowano go w 1827 roku. Nie jest też wybitny architektonicznie, ale szachulcowa fasada z niewielka wieżą, robią ciekawe wrażenie. Kiedy go widziałem, był brudnoróżowo-odrapany, teraz odnowione ściany maja poblask błękitny. Pozostawiono jednak widoczną ceglano-drewnianą konstrukcję wieży. We wnętrzu kościoła znajduje się dziewiętnastowieczny ołtarz oraz tablice z nazwiskami mieszkańców parafii, poległych w czasie wojen napoleońskich i I wojny światowej.
We wsi jest kilka starych budynków. Ten z niemieckim nazwiskiem nad drzwiami był – gdy tam byłem poprzednio – w remoncie. Dziś wygląda już inaczej… Znajduje się naprzeciwko sklepu.
Warto wiedzieć
Rańsk (dawna niemiecka nazwa to Rheinswein) to wieś nad brzegiem Jeziora Rańskiego w powiecie szczycieńskim. Powstała w 1496 r. Do końca XVIII były tu wielkie dobra ziemskie, nazywane od tegoż jeziora – rańskimi. W XIX wieku uległy rozdrobnieniu. Rańsk należał do rodziny von Boyen, potem Taubenheim, Gröben i Berg. Po dawnym majątku zachowały się nieliczne budynki folwarczne.
Dodaj komentarz