Kołobrzeg
Latarnia morska na starym forcie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Latarnia morska w Kołobrzegu ma charakterystyczną sylwetkę. Nie dość, że sama jest krępa i przysadzista to jeszcze posadowiona na ciężkiej ceglanej podstawie.
Ta podstawa to dawny fort Ujście, strzegący od XVII wieku wejścia do portu ujścia Parsęty do Bałtyku. Jeden z elementów dawnej Twierdzy Kołobrzeg (Festung Kolberg) istniejącej tu od XVII prawie do końca XIX wieku i ustanowionej na nowo przez Hitlera w 1945 roku.
Fort rozrastał się stopniowo. W czasie wojny 30-letniej żołnierze cesarscy usypali tu pierwszy szaniec. Niszczony, najpierw przez morze a potem najeźdźców w czasie wojny północnej, został zastąpiony fortem ceglano-ziemnym. Była to trójkondygnacyjna budowla mieszcząca magazyny stanowiska strzeleckie i artyleryjskie. Służyła jako obiekt wojskowy aż do 1945 roku.
Po zdobyciu Kołobrzegu przez Wojsko Polskie i Armię Czerwoną, szybko przystąpiono do budowy latarni. Konstrukcję wieży postawiono właśnie na resztkach fortu. Teraz stanowi on taras widokowy a wnętrze zajmuje kawiarnia z klubem muzycznym.
Obecna wieża wznosi się na wysokość 26 m nad poziom fortu, a światło latarni znajduje się na wysokości 36,5 m nad poziomem morza. Jest widzialne z odległości 16 mil morskich. Na wieżę można wejść po krętych metalowych schodach (płatne). Roztacza się z niej ładny widok na port i plażę. Po drodze zobaczymy kolekcje lamp i inne morskie didaskalia.
Warto wiedzieć
Światło u ujścia Parsęty pojawiło się w 1666 roku, ale z początku ogień rozniecano tylko wtedy, gdy spodziewano się statków; na stałe palono je od połowy XIX wieku. Pierwszą budowlę latarnianą z pruskiego muru wzniesiono tu w 1899 roku a w 1909 zastąpiono ją konstrukcją z cegły. Tę latarnię wysadzili Niemcy podczas obrony Festung Kolberg, bo była dobrym punktem orientacyjnym dla polskiej artylerii.
Latarnia morska w Kołobrzegu . Rok 2023.