Litomyšl
Zamkowe wnętrza, podziemia, ogrody

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Renesansowy zamek w Litomyszli (Litomyšl), o którego dziejach napisałem już, należy do najcenniejszych zabytków tego stylu w Czechach i jest uważany za najznakomitszy przykład tego stylu po północnej stronie Alp.
Jego dawni właściciele, przynajmniej niektórzy, zapisali się w historii naszych południowych sąsiadów, a zabytkowi poświęcono już sporo publikacji.
Na zamkowym wzgórzu
Cały obszar Wzgórza Zamkowego dostępny jest dla zwiedzających przez całą dobę bezpłatnie. Ale zamek, ogrody zamkowe, muzeum Bedrzycha Smetany i kościół pijarów oczywiście tylko z zewnątrz. Wnętrza zaś w określone dni i godziny. Zamek warto obejść, spokojnie dookoła, przynajmniej od strony pierwszego, otwartego dziedzińca od strony południowo-wschodniej. Koniecznie jednak także od strony północno-wschodniej i powozowni, gdyż tylko stamtąd widać dobrze obie zamkowe wieże. Robią one na zwiedzających spore wrażenie, podobnie jak fronton. Pogłębia się ono po wejściu do wnętrza zamku, na wspaniały arkadowy dziedziniec. Jego ściany pokryte są niemal całkowicie renesansowymi graffiti o tematyce figuralnej z bohaterami antycznymi i ze Starego Testamentu.
Programy dla dorosłych i dzieci
Zwiedzającym zamek proponuje zwiedzenie unikatowego, XVIII-wiecznego teatru oraz sale reprezentacyjne. Ewentualnie całego zamku, lub kolekcji historycznych klawikordów i fortepianów. Osobno podziemia, w których, w Galerii Sklepienia, znajduje się obszerny zbiór rzeźb Olbrama Zubka (1926-2017), park, ogród oraz muzeum Bedrzycha Smetany. Są jednak również oferty specjalne. Dla dorosłych „Noc w zamkowym browarze”.
Dla dzieci zaś program na zamkowym wzgórzu z poznawaniem historii zamku („Szkoła rycerzy i dworskim dam”), „Życie na zamku”, zabawy w zamkowym ogrodzie itp. Zwiedzać można z przewodnikiem lub indywidualnie. Cudzoziemcy mogą wypożyczyć laminowany opis tego, co warto obejrzeć w poszczególnych salach, także po polsku. Bardzo ciekawy jest, zachowany w oryginale, niewielki barokowy teatr zamkowy ze sceną, kulisami i dwupoziomową widownią. Na jego scenie występowali członkowie rodziny gospodarzy i ich przyjaciele.
W przeszłości i współcześnie
Jak wyglądały zamkowe wnętrza w przeszłości, można przeczytać w opisie z roku 1608 we wspomnianej monografii zamku w Litomyszli: Na ścianach wiszą 53 portrety olejne na płótnie identycznej wielkości, a pod nimi 14 mniejszych… 4 supraporty o tematyce ptaków, zwierząt, owoców i ryb. W rogach 14 małych portretów malowanych na drewnie. Nad drzwiami do pokojów 3 podobne na drewnie. W skrzyni na ksiązki miedzioryty, drzeworyty i rysunki, razem sztuk 34… Od tamtego czasu sporo się zmieniło. Przede wszystkim wskutek barokowej przebudowy wnętrz i łączenia niektórych mniejszych pomieszczeń w większe sale. Równocześnie zmieniono wyposażenie.
Dodaj komentarz