Łowicz
Klątwa czarownicy na Nowym Rynku

Nowy Rynek jest dużym placem o kształcie trójkąta. To rzadko spotykane w organizacji miast. Jak czytam na tablicy informacyjnej na rynku Starym, Poza Łowiczem takie rozwiązania są tylko w dwu miastach Europy – Paryżu i Bonn.
Tagi: ,
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Łowicz. Klątwa czarownicy na Nowym Rynku
Teraz, po rewitalizacji w latach 2005-2006, w kostkowej nawierzchni zarys fundamentów dawnej budowli wyznaczono dużymi kamieniami.
  • Łowicz. Klątwa czarownicy na Nowym Rynku
  • Łowicz. Klątwa czarownicy na Nowym Rynku
  • Łowicz. Klątwa czarownicy na Nowym Rynku
  • Łowicz. Klątwa czarownicy na Nowym Rynku
  • Łowicz. Klątwa czarownicy na Nowym Rynku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Łowicz ma dwa rynki: Stary i Nowy. Stary jest bardziej znany, częściej odwiedzany. Stoi przy nim katedra, siedziba biskupa, muzeum, jest kilka restauracji. Nowy jest wielkim placem o charakterze małomiasteczkowym, nieco na uboczu od centrum.

Nowy Rynek ma kształt trójkąta. To rzadko spotykane w organizacji miast. Jak czytam na tablicy informacyjnej na rynku Starym, poza Łowiczem takie rozwiązania są tylko w dwu miastach Europy ? Bonn i Paryżu. Trójkątny plac otaczają niewysokie, jednopiętrowe, co najwyżej dwukondygnacyjne kamieniczki. Metryki wielu z nich sięgają XVI-XVII wieku, są też późniejsze budynki. Rynek był centrum lokowanego w 1405 r. Nowego Miasta. Była to trzecia ? obok Podgrodzia i Starego Miasta ? historyczna część Łowicza.

Ślad ratusza

Pierwotnie pośrodku Nowego Rynku stał drewniany ratusz pobudowany na mocy przywileju arcybiskupa Wincntego Kota z 1443 r. Niespełna sto lat później, w 1539 roku zastąpiono go późnogotyckim budynkiem murowanym z pięciokondygnacyjną wieżą, na której czuwał strażnik i trębacz zarazem. Odgrywał hejnał co godzinę i ostrzegał przed niebezpieczeństwem (teraz łowicki hejnał pobrzmiewa z wieży ratusza stojącego przy Starym Rynku, czy to ta sama melodia ? nie wiem). W 1648 r. wieża runęła i zniszczyła budynek ratusza. Legenda mówi, że była to zemsta czarownicy spalonej kilka dni wcześniej na stosie. Ratusza już nie odbudowano, a plac stracił funkcje reprezentacyjne i pełnił już tylko rolę targowiska miejskiego. Odbywały się tu cotygodniowe targi oraz dwa doroczne jarmarki: na św. Łucji (13 grudnia) i na św. Mateusza (27 września).

Zrewitalizowana przestrzeń publiczna

W latach 50. ubiegłego wieku przekształcono Nowy rynek w park miejski z fontanną. Teraz, po rewitalizacji w latach 2005-2006, w kostkowej nawierzchni zarys fundamentów dawnej budowli wyznaczono dużymi brukowcami. Na nowo ustawiono fontannę i odnowiono pomnik powstańców styczniowych. Rok później Nowy Rynek w Łowiczu otrzymał nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich jako atrakcyjnie zrewitalizowana przestrzeń publiczna. I słusznie.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 29 marca 2016; Aktualizacja 11 kwietnia 2016;
 

Komentarze: 1

    mara, 30 marca 2016 @ 18:01

    Nie Łęczyczanin? Łeczycanin? Czy aby na pewno? A może mieszkaniec Łęczycy?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij