Marrakesz
Meydene, nowa atrakcja miasta

Marrakeszowi przybyła nowa atrakcja na miarę XXI wieku: Meydene. Prezentuje się jako nowy kulturalny i artystyczny cel wizyt. Położone jest w Villa Nouvelle – Nowym Mieście, poza murami starówki – medyny.
To w nowoczesnej dzielnicy mieszkalno-komercyjnej o ciekawej, europejskiego typu architekturze. Stanowi realizację nowego projektu „M-Avenue”, zaprojektowanie którego powierzono międzynarodowej firmie w 2013 roku. Jego przygotowanie i realizacja zajęła kilka lat. Powstał kilkupoziomowy gmach o powierzchni 3 tys. m kw., a w nim samoobsługowa restauracja „Le Douar” na dachu.
Smaki marokańskiej kuchni
Serwuje ona w systemie szwedzkiego stołu potrawy i dania kuchni marokańskiej w dużym wyborze, oryginalne i smaczne. Jak zapewniają jej szefowie, umożliwia ona gościom „autentyczne zanurzenie się w marokańskiej sztuce kulinarnej”. Będącej – to już moja uwaga – połączeniem i wykorzystaniem najlepszych smaków kuchni mauretańskiej, śródziemnomorskiej i europejskiej. Goście sami wybierają to, co wzbudzi ich zainteresowanie, przyciąga wzrok i węch, ale i w konsultacji z kucharzami, przygotowującymi te pyszności na oczach konsumentów.
Projekt „M-Avenue”
Założeniem pomysłu Meydene i całego projektu „M-Avenue”, było wymyślenie koncepcji czegoś nowego, unikalnego i innowacyjnego zarazem, co nie byłoby ani muzeum czy galerią, bo tych w Marrakeszu nie brakuje. A równocześnie odpowiadało na oczekiwania nowego pokolenia, z wykorzystaniem współczesnych, najnowszych technologii. Przy czym, jak to określają jego twórcy, z uproszczeniem przekazu, gdyż kultura i sztuka często postrzegane są jako elitarne. Chodziło więc też o demokratyzację pojęcia kultury. I zainteresowanie wszystkich kategorii odwiedzających niezależnie od ich wieku i pochodzenia.
Służyć temu ma 5-etapowy „Parcours” 2.0, przybliżający zwiedzającym kulturę Marrakeszu i jego mieszkańców, a szerzej również kraju. Z wciągającą prezentacją cudów tej kultury, ale także sztuki życia i opinii mieszkańców. Ambicji twórcom projektu nie brakowało. „W Meydene – czytam w ich deklaracjach – wierzymy w znaczenie tworzenia przestrzeni wolności słowa i otwartego dialogu dla wszystkich. Jest to miejsce spotkań oraz dzielenia się, w którym publiczność i artyści mogą wymieniać się opiniami, wrażeniami oraz wzajemnie wzbogacać”.
Galeria Expo
Jak te założenia i zapowiedzi realizowane są w praktyce? W obszernym holu Meydene znajduje się galeria Expo prezentująca zarówno uznanych, jak i wschodzących artystów marokańskich i zagranicznych, sztukę afrykańską i współczesną, artystów graffiti, fotografii i rzeźbiarzy.
Dodaj komentarz