Winnica
Miasteczko na Dzikich Polach

Miasto ma kilkusetletnią burzliwą historię, wielokrotnie w wyniku najazdów tatarskich i buntów kozackich padało ofiarą zniszczeń. Przez 224 lata należało do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. I odgrywało w niej znaczącą rolę.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
Rozwój gospodarczy w II połowie XIX w. miasto zawdzięczało doprowadzeniu do niego na początku lat 70. linii kolejowych z połączeniami m.in. do Kijowa i Odessy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Po wojnach kozackich

Z okresu późniejszego, aż do rozbiorów, warto odnotować trzy fakty. Zbudowanie (1745) kościoła i klasztoru kapucynów oraz (1746) na lewym brzegu Bohu, na południe od centrum, cerkwi św. Mikołaja (1716). Zaś w 1773 r. utworzenie w mieście Szkoły Wydziałowej Komisji Edukacji Narodowej. Winnica utracona przez Polskę już na zawsze w marcu 1793 r. została najpierw rosyjskim miastem gubernialnym, później tylko ujezdnym (powiatowym). W odwecie za powstania: Listopadowe, a zwłaszcza Styczniowe, władze carskie zlikwidowały wszystkie katolickie klasztory i większość kościołów.

Rozwój przyniosła kolej

Rozwój gospodarczy w II połowie XIX w. miasto zawdzięczało doprowadzeniu do niego na początku lat 70-tych linii kolejowych (stało się ich węzłem) z połączeniami m.in. do Kijowa i Odessy. W 1887 r. ? czytam w Słowniku ? było tu 1923 dm. mieszkalnych (154 mur., 1769 drewn.), 903 oficyn i domów włość., 2904 różnych zabudowań, 23591 mk. (mieszkańców), w tem 32% praw.(osławnych), 7-8% katol.(ików), 1,5% starow.(ierców), 2% ewang.(elików), 58,5% żydów.  W momencie wydawania tego tomu liczba ludności wzrosła do 24989 dusz. Było też 5 cerkwi, murowany kościół katolicki, synagoga i 13 żydowskich domów modlitwy, szkoła realna, 2-klasowa szkoła powiatowa, 2 apteki, szpital powiatowy na? 20 łóżek, stacja pocztowa i telefoniczna, 3 hotele i 2 kluby. Ponadto 16 fabryk, w tym 2 browary, 2 fabryki mydła, po jednej: świec łojowych, drożdży, tytoniu, odlewnia żelaza i miedzi, cegielnia. A także 2 drukarnie, zakład fotograficzny, 50 restauracji, 16 składów win, 212 sklepów i 226 rzemieślników.

Pod władzą dwu totalitaryzmów

XX wiek, to okres bolszewickiej rewolucji i wojny domowej, ?władzy rad? z niszczeniem lub przeznaczaniem na inne cele większości świątyń, stalinowskich represji. W latach 1937-38 zbrodniarze z NKWD rozstrzelali w Winnicy prawie 10 tys. ludzi ? to niewiele mniej niż w Katyniu. Pochowali ich w masowych grobach, m.in. w parku kultury ? obecnym Centralnym Parku Miejskim. W 1943 r. odkopali je i ekshumowali Niemcy okupujący miasto. Oni również ?oczyścili? je z ?elementu żydowskiego?. Było to dla okupantów ważne miejsce, gdyż około10 km na północ od niego znajdowała się główna kwatera Hitlera.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 24 lipca 2012; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij